Прагът за самоосигуряващите се остава 710 лв. до нов бюджет
За първи път от доста време насам минималният осигурителен доход не е равен на най-ниското възнаграждение

Снимка: Красимир Свраков
Минималният праг за самоосигуряващите се ще бъдат повишен вероятно чак с приемането на редовен бюджет за 2023 г. С повишаването на минималната работна заплата от 1 януари на 780 лв. за първи път от доста време насам двата прага не са равни. А служебният кабинет не дава индикации, че ще инициира повишаването на минималния праг за самоосигуряващите се.
Това стана ясно от изказването на служебния ресорен министър Лазар Лазаров в социалната комисия в парламента.
Припомняме, че правителството на президента Румен Радев повиши в последния момент минималната работна заплата и от 1 януари тя стана 780 лв. Дни по-рано пък депутатите удължиха действието на Бюджет 2022 и през тази година и така минималният осигурителен доход бе „замразен“ на 710 лв.
С приемането на Закона за Бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2023 г. те ще бъдат изравнени“, коментира Лазаров.
За минималната заплата в бъдеще
По отношение на идеите за въвеждането на механизъм, който да определя минималната работна заплата, министърът посочи, че в момента се събира работна група с представители и на социалните партньори, и на представители от няколко ведомства.
Крайният срок за подобен механизъм, с който да бъде транспонирана директивата на Европейската комисия за адекватни възнаграждения, е януари 2024 г.
Започваме преговори с всички, за да намерим този механизъм, който да отчита българските особености“, посочи министърът.