Технологично развитие и сътрудничество: „Главболгарстрой“ за бъдещето на строителството
Напредъкът по проекта MOBICCON-PRO беше представен от Пламена Ненкова, заместник-изпълнителен директор "Международни отношения и бизнес развитие" в компанията

© ECONOMIC.BG / Иван Миладинов
Доц. д-р инж. Румяна Захариева, Строителен факултет; Д-р Стефания Бутера, Датски Технологичен Институт; Пабло Гутиерес, Европейската комисия; Пламена Ненкова, зам.-изпълнителен директор в „Главболгарстрой Холдинг“
Представители на индустрията, европейските институции и научните среди от Европа и САЩ се събраха в Брюксел, за да обсъдят перспективите пред внедряването на нови индустриални технологии, кръгови решения в строителството и ефективното използване на енергия. Дискусията се проведе в рамките на конференцията "Изграждане на бъдещето: Перспективи пред ЕС и САЩ за технологично развитие, кръгово строителство и енергетика", която се състоя в понеделник в европейската столица.
Събитието бе организирано от Европейската федерация на строителната индустрия (FIEC) и "Главболгарстрой", като постави акцент върху съвместните инициативи между Европа и САЩ, обмена на добри практики и насърчаването на иновации и конкурентоспособност в сектора. Участниците разгледаха възможностите за устойчиво строителство и внедряването на технологии, които оптимизират производствените процеси и пазарната среда.
В рамките на форума Пламена Ненкова, заместник-изпълнителен директор "Международни отношения и бизнес развитие" в "Главболгарстрой Холдинг", представи напредъка по проект MOBICCON-PRO. Тя подчерта значението на партньорството между бизнеса и академичните среди за разработването на нови технологични решения и използването на строителни материали с рециклирано съдържание.
Връзката между кръговата икономика и конкурентоспособността е от съществено значение за бъдещето на строителната индустрията. В допълнение, енергийната ефективност и новите строителни материали ще бъдат водещи фактори за дългосрочно развитие на сектора,“ заяви Ненкова.
Именно в тази посока българският строителен холдинг инвестира активно в прилагането и тестването на нови технологии за управление на строителните отпадъци. Компанията не само подпомага внедряването на мобилната пилотна инсталация за рециклиране, но и проучва как новите рециклирани материали могат да се използват в строителството, като ги тества за практическо приложение на пазара.
Проектът вече показва конкретни резултати след официалния пуск на инсталацията за рециклиране в София в края на миналата година,“ сподели Ненкова.
Освен това, мобилната инсталация помага за намаляване на въглеродните емисии, тъй като може да се разполага директно на големи строителни обекти или в общини без рециклиращи съоръжения. Това елиминира нуждата от транспорт на отпадъците до отдалечени центрове, което спестява ресурси и ограничава замърсяването.
„Вярваме, че чрез този проект бизнесът и местните власти могат да изградят ефективно сътрудничество, което да насърчи кръговата икономика в строителния сектор и да ускори прехода към по-ефективно използване на ресурсите,“ заключи Пламена Ненкова.
Икономическото значение на строителния сектор за Европа и неговата роля в прехода към по-зелена и устойчива икономика беше подчертано и от Пабло Гутиерес, генерална дирекция „Вътрешен пазар, индустрия, предприемачество и МСП“ в Европейската комисия.
Именно, за да осигури стабилното развитие на строителния сектор, Европейската комисия създаде Пътна карта за преход, разработена заедно с индустрията, държавите членки и други партньори. Целта ѝ е да подпомогне прехода чрез екологични и цифрови технологии, които намаляват отпадъците, оптимизират ресурсите и повишават конкурентоспособността на сектора.
Събитието беше открито от Ева Майдел, член на Европейския парламент (MEP) и заместник-председател на делегацията ЕС-САЩ; Емил Ангелов, главен изпълнителен директор на Главболгарстрой Холдинг, Доминико Кампогранде, генерален директор на Европейската федерация на строителната индустрия (FIEC), и Симеон Цомокос, президент на Делфи икономически форум и член на Международния консултативен съвет на „Главболгарстрой Холдинг“.
(отляво-надясно) Ева Майдел, член на Европейския парламент (MEP) и заместник-председател на делегацията ЕС-САЩ; Симеон Цомокос, президент на Делфи икономически форум и член на Международния консултативен съвет на „Главболгарстрой Холдинг“; Емил Ангелов, главен изпълнителен директор на ,,Главболгарстрой Холдинг“; Доминико Кампогранде, генерален директор на Европейската федерация на строителната индустрия (FIEC),
„Глобалните промени в политиката и технологиите поставят пред Европа важни стратегически въпроси, които изискват балансиран и проактивен подход,“ заяви Ева Майдел в своето обръщение. Според нея в настоящата динамична среда, изпълнена с предизвикателства и трансформации, иновациите и технологиите не са просто двигател на икономическия растеж, а и ключът към едно по-конкурентоспособно и ефективно бъдеще.
Днешната конференция е платформа за споделяне на знания, добри практики и визии за бъдещето. Имаме възможността не само да обсъдим предизвикателствата и различията помежду си, но и чрез експертния опит да открием партньорства и пътища, които ще ни обединят. Заедно можем да изградим общото си бъдеще в полза на обществото и природата“, заяви Емил Ангелов.
Събитието събра представители на Европейския съюз и Съединените щати, които обсъдиха ключови стратегии за развитие на бизнеса, насърчаване на иновациите и технологичния напредък от двете страни на Атлантика. Дискусиите се фокусираха върху конкурентоспособността и енергийната трансформация, като поставиха акцент върху възможностите за сътрудничество и обмен на добри практики между Европа и САЩ.
(отляво надясно) Иван Михайлов, изпълнителен директор на Американската търговска камара в България; Донна Шалала, бивш член на Камарата на представителите на САЩ; Конгресмен Лари Бушон, член на Камарата на представителите на САЩ и на Комисията по енергетика и търговия; Цветелина Пенкова, член на Европейския парламент и заместник-председател на Комисията по индустрия, изследвания и енергетика в Европейския парламент; Меглена Михова, управляващ съдружник, EPPA, Брюксел; Витолд Стжелеки, управляващ директор, Business & Science Poland
Участниците подчертаха значението на диалога на европейско и глобално ниво, който играе ключова роля за изграждането на устойчива икономическа среда и стимулирането на инвестициите. Обсъдените теми са от съществено значение за бъдещото развитие на индустриите, като целта е да се създадат ефективни решения за стабилен и конкурентоспособен бизнес климат от двете страни на океана.
Конгресмен Лари Бушон, член на Камарата на представителите на САЩ и на Комисията по енергетика и търговия, подчерта значението на сътрудничеството между държави, споделящи общи ценности, като фактор за икономическия растеж и дългосрочно развитие.
„Откритата комуникация и честната конкуренция са ключови за изграждането на по-силни и адаптивни пазари. Те насърчават иновациите, стимулират инвестициите и създават условия за икономическа стабилност,“ посочи той. Според него, енергийният сектор е в процес на динамична трансформация, а дебатите около ефективното използване на природния газ и развитието на екологични алтернативи остават на дневен ред. „Нашата цел трябва да бъде намирането на балансиран модел, който едновременно да отговаря на икономическите изисквания и да бъде съобразен с екологичната отговорност,“ коментира Бушон.
Той подчерта, че инвестициите в чисти технологии и енергийни иновации вече дават резултати. „От 2005 г. насам САЩ са намалили въглеродните емисии повече от всяка друга държава в света. Това е доказателство, че бизнесът и индустрията могат да бъдат част от решението, като същевременно запазят своята конкурентоспособност,“ заяви конгресменът.
Според него, ангажиментът към устойчиви енергийни решения не само подобрява икономическите резултати, но и създава нови възможности за развитие в глобален мащаб.
Според Цветелина Пенкова, член на Европейския парламент и заместник-председател на Комисията по индустрия, изследвания и енергетика в Европейския парламент, три са ключовите приоритети, които играят решаваща роля за бъдещето на енергийния сектор: диверсификация на енергийните източници; баланс в енергийния микс и развитие на енергийната свързаност, което е ключово за подобряване на инфраструктурата и интеграцията на пазарите. Тя обърна внимание и на значението на подкрепата за малките и средни предприятия (МСП), които са гръбнакът на европейската икономика. Разширяването и конкурентоспособността на тези компании изискват по-добър достъп до частно финансиране – област, в която съществуват значителни разлики между Европа и САЩ.
За да се засили сътрудничеството и да се стимулира иновационният потенциал на бизнеса, е необходимо първо да се признаят съществуващите различия и да се намерят практични решения, които да улеснят достъпа до инвестиции и нови технологии.
Бизнесът е основен двигател на промяната, а достъпът до финансиране за нови компании с добри идеи е от съществено значение, независимо дали те са в Европа или САЩ,“ споделя Донна Шалала, бивш член на Камарата на представителите на САЩ. Различията в регулаторните и финансовите структури не са пречка, а възможност за адаптиране и обмен на добри практики. Пример за това е Атлантическото селище за Олимпийските игри, където се внедряват иновативни технологии, които могат да бъдат разгърнати в по-голям мащаб.
Развитието на една икономика се основава на таланта, достъпа до технологии и иновации, стратегиите на управлението, но най-вече – на бизнеса. През последните десетилетия тези фактори затвърдиха САЩ като водеща световна икономика, докато други големи държави се затрудняват да поддържат същото темпо.
„За да бъде Европа конкурентоспособна, е време да признаем, че бизнесът трябва да води пред регулациите и политиките,“ подчертава Иван Михайлов, изпълнителен директор на Американската търговска камара в България.
Според него в настоящия момент предизвикателствата пред Европа са значителни, но това е и възможност за трансформация и устойчив икономически растеж. Създаването на среда, в която бизнесът има водеща роля в иновациите и развитието на технологиите, ще бъде ключа към дългосрочната конкурентоспособност и икономическа стабилност.