Тихият бизнес, или как двама предприемачи популяризират жестовия език в България
Economic.bg се срещна със Stray Sheep – компания, която се стреми да популяризира жестовия език в България
Езикът на тялото казва повече от хиляди думи. А тишината, в която живеят хората, лишени от слух, понякога е изпълнена с повече смисъл от хилядите думи, които изричаме на глас всекидневно.
Екипът на Economic.bg се срещна с Александър Калинов, съосновател на Stray Sheep – компания, която се стреми да популяризира жестовия език в България.
Компанията провежда обучения и създава различни видеа в социалните мрежи. Освен това си партнира и с големи компании, като Postbank, Progress, Yettel, платформата Уча.се, където всички уроци от 1 до 4 клас са преведени и на жестов език.
Без академията „Анди и Ая“ проектът по превода на уроците в Уча. се нямаше да бъде осъществен. Академията също споделя нашата мисия, за популяризирането на жестовия език и предоставяне на достъпно образование за глухите деца и деца с различни възможности“, казва Александър.
Бизнес, изграден на базата на приятелството
Организацията официално е основана през 2020 г. от трима приятели – Борис Бъндев, Александър Калинов и Цветелин Дерменджийски, който впоследствие решава да се фокусира върху друго занимание.
За да се стигне дотук, Александър и Борис минават дълъг път, обикаляйки почти цял свят, но усещайки, че нещо им липсва, се връщат в България, за да стартират собствен бизнес с кауза.
Имах много интересен живот, но нещо ми липсваше. Усещах, че нищо не оставям след себе си“, казва Александър по повод идеята на Борис да стартират бизнес за популяризиране на жестовия език.
Всъщност Бъндев и Калинов се познават от деца. Като ученици седят на един чин във френската гимназия в Пловдив. Именно в ученическите им години Александър научава, че Борис е единствения чуващ в неговото семейство. В детството си Борис се сблъсква с много трудности. Неведнъж децата са му се подигравали заради това, че родителите му не чуват и че общува с тях на език, който наричат „маймунски“.
Аз успях да намеря подход, с който да го накарам да се почувства по-добре. Намирахме забавни начини, по които да използваме жестовия език“, споделя Александър.
Така той се превръща в първия човек, на когото Борис провежда истински курс по обучение на жестов език.
След гимназията пътищата им за кратко се разделят. И двамата заминават в чужбина. Няколко години по-късно обаче отново се събират, за да се обединят около идеята да популяризират колкото се може повече жестовия език в България.
Тишината е злато
Дружеството „Стрей шийп“ ООД е регистрирано официално през 2020, а активно компанията започва да се развива от следващата година.
Първоначалната идея на двамата предприемачи била да започнат да създават видеа в социалните мрежи като по този начин направят забавното съдържание достъпно и за глухите хора, като през това време търсят и подкрепа от страна на бизнеса за това съдържание.
В последствие обаче осъзнават, че тази концепция изисква много време и наличен капитал, който те към онзи момент нямат.
Така паралелно решихме да стартираме онлайн курсове за жестов език“, казва Александър.
Бизнесът в България забелязва дейността на двамата предприемачи, след като превеждат всички епизоди на едно онлайн предаване на жестов език.
Владимир Караджов, който е създател на онлайн предаването „Звънни на Караджов“, се свърза с нас и пожела да преведем на жестов език всички епизоди. Реално това беше първото онлайн предаване в България с жестов език“, разказва Александър.
Вследствие на това бизнесът в България сам започва да търси услугите на „Стрей шийп“, като ги канят по различни корпоративни събития, на които да водят лекции за жестовия език, да превеждат, да водят обучения.
Изведнъж видяхме много добра възможност. Всяка компания иска да е социално отговорна по някакъв начин и с наша помощ това може да стане възможно в тази сфера“, казва Александър Калинов.
Към днешна дата екипът на социалното предприятие се състои от Александър, Борис и две лекторки. Една от които е и Красимира Жечева от академията за глухи деца „Анди и Ая“.
Законови промени
През януари 2021 г. българският жестов език е официално признат за самостоятелен език. Така вече има законово задължение да се предоставят условия за административно обслужване на хората с увреден слух.
Законът предвижда още осигуряване на безплатен превод при настаняване в болница. Остава обаче проблемът с липсата на преводачи. До момента през курса за обучение на Александър и Борис са преминали 1200 души.
Курсистите ни стават като посланици на жестовия език“, казва Александър, вярвайки, че ще успеят да събудят интереса у възможно най-много хора към жестовия език.