Това е краят на света, какъвто го познаваме
Участниците в Мюнхенската конференция са изнервени от развитието на войната в Украйна и китайската заплаха срещу Тайван

Снимка: securityconference.org
Ако се разпръсне мъглата от побелели прокламации, излъчени от основната сцена на Мюнхенската конференция по сигурността относно западната солидарност и обща цел този уикенд, човек не може да не забележи нещо повече от намек за предчувствие точно под повърхността. Така започва анализ на Politico за геополитическата ситуация в света в момента, видяна през призмата на Конференцията.
Въпреки че западните лидери се поздравиха за щедростта си към Украйна, въоръжените сили на страната са пред изчерпване на боеприпасите, оборудването и дори на хората. Украинският президент Володимир Зеленски, който откри конференцията от Киев в петък, призова свободния свят да изпрати повече помощ – и то бързо.
Имаме нужда от скорост“, каза той.
Вицепрезидентът на САЩ Камала Харис насочи вниманието към друг фронт в Русия, обвинявайки страната в „престъпления срещу човечеството“.
Нека всички се съгласим. От името на всички жертви, както известни, така и неизвестни: справедливостта трябва да бъде въздадена“, каза тя.
С други думи, руските лидери може да гледат към Нюрнберг 2.0. Това със сигурност ще изнерви някои хора в Москва, особено онези, които са достатъчно възрастни, за да си спомнят какво се случи с югославския силен човек Слободан Милошевич и неговия антураж.
Перспективата в Азия е не по-малко напрегната. Тайван е на ръба, докато страната се опитва да отгатне следващия ход на Китай. И тук новините от Мюнхен не бяха успокоителни.
Това, което се случва в Европа днес, може да се случи в Азия утре“, каза генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг.
Китайският външен министър Ван И не направи нищо, което да противоречи на този разказ.
„Позволете ми да уверя аудиторията, че Тайван е част от китайска територия“, каза Уанг на конференцията, попитан за проектите на Пекин на самоуправляващия се остров. „Тайван никога не е бил държава и никога няма да бъде държава в бъдеще“.
За някои присъстващи атмосферата в претъпкания хотел Bayerischer Hof, където се проведе събирането, носеше ехо от 1938 г. Тогава баварската столица беше домакин на конференция, която доведе до прословутото Мюнхенско споразумение, в което европейските сили отстъпиха Судетската област на Германия в погрешни усилия, за които вярваха, че могат да запазят мира.
„Всички знаем, че навън се задава буря, но тук, вътре в Bayerischer Hof, всичко изглежда нормално“, пише Андрю Михта, декан на колежа по международни изследвания и изследвания на сигурността в базирания в Германия Маршал център.
Всичко изглежда толкова рутинно и въпреки това всичко се променя внезапно, когато украински парламентарист многозначително казва на публиката, че не успяваме да действаме достатъчно бързо.“
Единствените хора, които се усмихват на тазгодишната конференция по сигурността, са търговците на оръжие. Продажбите им процъфтяват по всички признаци.
Дори Германия, която през последните години усъвършенства изкуството да обяснява неуспеха си да изпълни ангажимента си за разходи за отбрана в НАТО, обеща да обърне курса. Всъщност германските политици изглежда се опитват да се надминат, за да докажат какви ястреби са станали.
Канцлерът Олаф Шолц обеща „постоянно“ да изпълнява целта на НАТО за разходите за отбрана на отделните членове от два процента от БВП.
Новият министър на отбраната на Германия Борис Писториус, социалдемократ като Шолц, призова за още повече, като каза, че „няма да е възможно да изпълним задачите, които стоят пред нас с едва два процента“.
Имайте предвид, че в началото на миналата година водещите социалдемократи призоваваха САЩ да премахнат всичките си ядрени бойни глави от германска земя.
С други думи, ако дори германците са се събудили за опасностите от сегашното геополитическо състояние на света, това може да е моментът наистина да започнем да се тревожим.