Тръмп – новото СЕО на Америка
Като всеки агресивен мениджър, и той ще атакува по-слабите „играчи“ в икономическата и геополитическа среда
Изключително трудно е да се направи анализ без емоции на резултатите от президентските избори в САЩ. Съвсем аргументирано мога да кажа, че американците гласуваха по-скоро за своето СЕО (главен изпълнителен директор на компания), отколкото за президент.
Политическите анализатори са категорични в едно, обаче - демократите се провалиха тотално по време на тези избори, което изтика Тръмп напред. Камала Харис бе повече от нелепа по всички икономически теми, на които отговаряше предимно с идиотски кикот и опит за „дъвкане“ на зле научени елементарни икономически определения от началните курсове по икономика. Това уплаши американците. Повярвайте ми, когато отвсякъде се говори за икономическо забавяне и предстояща рецесия, тях не ги интересува нищо друго, освен как да оцелеят в условия на стопански сътресения. Точно поради тази причина те предпочетоха „новото си старо CEO“ - Доналд Тръмп.
В щаба на Тръмп бяха „уцелили ваксата“ перфектно този път и бомбардираха хората по митингите право в целта с икономически послания. Акцентите в програмата му бяха точно три: 1. Намаляване на корпоративните и индивидуалните данъци. 2. Дерегулации за бизнеса. 3. Увеличаване на вносните мита, най-вече за китайските стоки.
Още в първия ден след победата на Тръмп, фондовата борса полудя от екстаз след направените заявки и най-популярният фондов индекс S&P 500 изхвърча с 2,5% нагоре. Bitcoin се запъти към заветното ниво от 100 000 долара (както знаем, Тръмп прекрасно се справи с флирта по отношение на крипто обществото, обещавайки им нереалистични глупости, които те приеха с възторг).
И, разбира се, най-много се възползва вездесъщият, извънземен предприемач, гениален шмекер - Негово Превъзходителство Илон Мъск. Защо ли? Както винаги той много добре изигра картите си, надушвайки отрано накъде духат ветровете, и се залепи плътно до осанката на бъдещия президент. Както знаем, Мъск изключително добре се възползва от „бюджетните пари“ и точно сега бе моментът му за действие. Да напомня, че космическите му начинания през неговата компанията SpaceX изцяло се финансират от НАСА. Няма лошо, парите на миришат, а най-малко миришат парите на данъкоплатците. Е, така интерпретираха нещата и любителите на акциите на Tesla, които направиха само за два дни Мъск с няколко десетки милиарда долара по-богат, купувайки книжа френетично. Явно и в Америка най-сладко е да правиш бизнес с държавата.
В подкрепа на думите си, ще дам още един пример. За финансов министър се спряга Джон Полсън. Той идва като мениджър от хедж фонд с огромна експозиция в акции на двата ипотечни гиганта Фреди Мак и Фани Мей. Спомняте ли си ги? Това бяха ноторно известните държавно-частни компании по време на кризата от 2008 г., които бяха основните виновници за случилите се сътресения на финансовите пазари. В последствие и двата ипотечни гиганти бяха национализирани. По време на предишния си мандат Тръмп обеща да приватизира двете компании отново, най-вече по съвет на самия Полсън. Та, само за два дни след изборите стойността на акциите на Фреди и Фани се повишиха с над 50%. Няма да броим сега печалбите на бъдещия финансов министър, нали така? Както е казал мъдрият българин – могъл-направил.
Не всичко обаче е толкова розово на финансовите пазари. Американските държавни облигации бяха подложени на масирани разпродажби след победата на Тръмп. Защо? Според Комисията по бюджета към Конгреса през следващите десет години средногодишния бюджетен дефицит ще се движи около 6% спрямо БВП на страната. Желанието на Тръмп да намали рязко данъчните ставки, обаче, може да отвори бюджетния дефицит до 12%. Точно това е причината, която може и да възпре републиканците от реализацията на амбициозните планове на Тръмп.
Бих желал само да вметна, че Тръмп планира да назначи приятеля си Мъск като шеф на комисията, която ще наблюдава „как ефективно ще се управлява бюджета“. Сега, като знаем, че на корпоративно ниво Мъск е много по-добър в разходната чест на Tesla, отколкото в приходната, някак си приемам с чувство за хумор тази „идея“.
Интересно поведение имаше американският долар, който отлетя в небесата спрямо основните валути. Това бе доста неочаквано, защото знаем, че Тръмп ненавижда високите лихвени проценти, и че ще упражни цялата си власт за намаляването им (без да има законово право да влияе на Федералния резерв). Председателят на ФЕД Джей Пауъл обаче този път показа железни нерви и кратко заяви, че няма никакво намерение да се поддава на натиск. Нали си спомняте как по време на предишния си мандат Тръмп се беше изказал, че Пауъл е най-големият враг на американския народ, защото не намалявал лихвите?!
Започва интересен период за глобалната икономическа и геополитическа среда. Европа трябва да се събуди от административно-безпътната си летаргия. Тръмп ще атакува. Така прави всеки агресивен CEO на компания – превзема слабите и те му плащат. Този път цената ще бъде прекалено висока. Търсят се спешно нови европейски лидери!
Текстът е част от бр. 123 на сп. „Икономика“. Публикува се в Economic.bg по силата на партньорско споразумение между двете медии. Темите и мненията са подбрани от екипа на списанието и не съвпадат непременно с редакционната политика на Economic.bg.