Турският CEZ е в беда
Липсата на прозрачност, увеличаването на държавната намеса и нестабилният валутен курс носят загуби за компанията

© ECONOMIC.BG / CEZ
Чешкият енергиен гигант CEZ има много неприятности около една от най-големите си чуждестранни инвестиции. Мястото е Турция. Войната в съседна Сирия и особено икономическата криза там създават непредсказуема среда, от която местното предприятие търпи загуби.
Чешкото издание Lidovky (LN) пише, че главният изпълнителен директор на CEZ Даниел Бенеш се е обърнал към правителството на Анкара за диалог още в средата на юни тази година. Той е изпратил писмо до тогавашния турски министър на енергетиката и природните ресурси Берат Албайрак. В документа се казва, че чешкото дружество има сериозни затруднения в страната.
„Нашата компания се справя много трудно със ситуацията. Бъдещето на енергийния пазар е трудно да се предскаже”, пише директорът на CEZ. По думите му липсата на прозрачност, увеличаването на държавната намеса и нестабилният валутен курс означават, че CEZ трябва да разгледа възможността за преструктуриране на инвестиционния кредит на някои от фирмите си в страната. Такова е дружеството Akenerji, в което чешката компания има дял.
"Чешката държава има значителен дял в групата на CEZ (в Турция). Преди CEZ да предприеме необратими стъпки, които биха могли да разубедят други потенциални инвеститори, които се интересуват от Турция, моля за среща с ръководството на нашата компания”, пише в писмото на директора до местния политически елит. Представителите на CEZ потвърдиха пред LN, че през последните няколко дни са се състояли разговори между двете страни.
Групата CEZ стъпи на турския пазар преди десет години, когато се присъедини към Akenerji, която произвежда електроенергия. Търговският ѝ партньор е турският холдинг Akkök Holding, една от най-богатите местни групи. CEZ се превърна в един от ключовите играчи в в мюсюлманската страна. Инвеститорите обаче са в беда в контекста на кризисните събития в страната.
„Инвестициите на CEZ и нашия бизнес партньор Akkök надхвърлиха 2 млрд. долара. Ние произвеждаме, разпространяваме и продаваме енергия в Турция. Всичко това ни прави един от най-важните инвеститори от Централна Европа в Турция. Ето защо изразявам дълбоката си загриженост във връзка с влошаването на бизнес средата, особено в енергийния сектор”, казва още Бенеш в писмото до тогавашният енергиен министър.
Тази година Бенеш се изправя пред втора голяма криза, пише LN. Първата е в България, където CEZ се опитва да продаде активите си, но без успех. Настоящата ситуация в Турция, която се изостря от рязкото падане на турската лира спрямо долара, предполага, че ръководството на CEZ го очакват още неприятности.
Говорителят на ČEZ Ладислав Крис потвърди, че Бенеш е изпратил писмо до турската страна, но не пожела да коментира хода на преговорите. „Писмото беше кореспонденция, адресирана до турската страна и не е дипломатическо да се коментира”, казва той.