МАЕ: Светът няма нужда от нови петролни и газови проекти
Инвестициите в чиста енергия в световен мащаб ще трябва да се удвоят

Снимка: Depositphotos
Дори ако не бъдат въведени нови правителствени политики за климата преди 2030 г., глобалното търсене на изкопаеми горива ще достигне своя пик още преди края на десетилетието, се посочва в нов доклад на Международната агенция по енергетика (МАЕ).
В анализа се посочва, че световното внедряване на ключови технологии като възобновяема енергия, електрически превозни средства и термопомпи се случва толкова бързо, че търсенето на въглища, петрол и природен газ се очаква да достигне своя пик през следващите 10 години.
МАЕ казва, че това означава, че не са необходими нови големи проекти за добив на нефт и газ навсякъде по света, нито каквито и да било нови въглищни мини, разширения на мините или въглищни инсталации без пречистване.
Ако светът успее да намали търсенето на изкопаеми горива достатъчно бързо, за да достигне нетни нулеви емисии до 2050 г., новите проекти ще бъдат изправени пред големи търговски рискове“, заяви МАЕ.
Прогнозите са последното предупреждение за петролния и газовия сектор, откакто МАЕ смая индустрията през 2021 г., когато каза, че няма място за нови проучвателни проекти, ако трябва да бъдат постигнати праговете за глобално затопляне.
Коментар на Майк Сомърс, главен изпълнителен директор на Американския петролен институт за Financial Times обаче опровергава прогнозите на МАЕ с предишни техни анализи. В него се обяснява, че собствените факти на МАЕ показват, че глобалното потребление на петрол достига нови рекордни нива тази година.
Това не е изненада. Хората по целия свят се нуждаят от достъп до надеждна, достъпна енергия и ще се нуждаят от още повече в бъдеще. Наистина, докладът на МАЕ за петрола за 2023 г., който предизвика нов шум около петролния пик, всъщност предвижда значителен ръст на търсенето, а не спад, до 2028 г.“
Докладът прогнозира търсенето да нарасне до 105.7 милиона барела на ден през 2028 г. – нов глобален връх и 6 на сто повече от нивата от 2022 г. В доклад от 2022 г. обаче се казва, че след 2028 г. глобалното търсене на петрол ще се увеличи поне до 2040 г.
Само една година по-късно Фатих Бирол би искал да вярваме, че светът се е променил толкова много, че да анулира перспективата на МАЕ за 2022 г.“, пише FT.
МАЕ казва, че търсенето на изкопаеми горива трябва да спадне с една четвърт до 2030 г., за да се ограничи глобалното затопляне до 1.5 градуса.
Замърсяването на планетата от енергийния сектор също се очаква да достигне пиковите си стойности през това десетилетие, каза МАЕ в актуализация на своя доклад Net Zero Roadmap.
Но „опазването на целта за ограничаване на глобалното затопляне до 1.5 градуса по Целзий изисква светът да се обедини бързо“, посочи Фатих Бирол, изпълнителен директор на агенцията.
Учените определят затоплянето от 1.5 градуса като праг, над който екстремните горещини, наводненията, сушите, горските пожари и недостигът на храна и вода ще имат катастрофално въздействие. Тазгодишното лято в Северното полукълбо беше исторически най-горещото в света, според Службата на Европейския съюз за изменението на климата „Коперник“.
След първоначалното публикуване на доклада на агенцията Net Zero Roadmap през 2021 г. светът наблюдава „рекорден ръст“ на капацитета за слънчева енергия, както и огромни продажби на електрически превозни средства. И двете индустрии са напът да постигнат нулеви нетни въглеродни емисии до средата на века, пише още МАЕ.
Повече от 80% от намаленията на емисиите, необходими до 2030 г., могат да бъдат постигнати чрез разширяване на възобновяемите енергийни източници, увеличаване на електрификацията, подобряване на енергийната ефективност и намаляване на емисиите на метан, според организацията.
Все пак ограничаването на глобалното затопляне е огромна задача: МАЕ каза, че инвестициите в чиста енергия в световен мащаб ще трябва да се удвоят от 1.8 трилиона долара, прогнозирани за тази година, до 4.5 трилиона долара всяка година до началото на 2030 г. Запазването на плана за 1.5 градуса също означава, че почти всички страни трябва да придвижат напред своите целеви дати за постигане на нетни нулеви въглеродни емисии, се добавя в доклада.
Междувременно улавянето, оползотворяването и съхранението на въглерод – набор от технологии, които предотвратяват навлизането на въглерод в атмосферата при източника на замърсяване – както и базираната на водород енергия и биогоривата изискват „бърз напредък“ до 2030 г.