Учени откриха нови доказателства как животът е оцелял след ледниковата епоха
Проучването показва, че световните океани не са били напълно замръзнали и че са съществували обитаеми убежища

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Животът на Земята беше изправен пред сериозно изпитание преди 720 милиона години и 635 милиона години, когато планетата ни на два пъти замръзва. Въпреки това животът все пак някак е успял да оцелее през това време наречено ледникова епоха или „Снежна Земя“. Ново проучване доказва как всъщност това се е случило.
Вкаменелости, идентифицирани като морски водорасли, открити в черни шисти в централната китайска провинция Хубей, показват, че обитаемите морски среди са били по-разпространени по това време, отколкото се е знаело досега, съобщиха учени. Констатациите подкрепят идеята, че това е била по-скоро „Земя с киша“, където най-ранните форми на сложен живот – основни многоклетъчни организми – са издържали дори на средни географски ширини, за които преди се е смятало, че са били замръзнали.
Фосилите датират от второто от двете времена, когато масивни ледени покривки се простираха от полюсите към екватора. Този интервал, наречен Марианска ледникова епоха, е продължил от преди около 651 милиона до 635 милиона години.
Ключовото откритие на това проучване е, че условията на открита вода – без лед – са съществували в океанските региони със средна ширина по време на затихващия етап Марианската ледникова епоха“, казва геобилог от Китайския университет по геонауки, водещ автор на изследването публикувано в списанието Nature Communications, цитирано от Reuters.
„Нашето проучване показва, че поне в края на Марианското събитие, обитаемите зони се простираха до океаните със средна ширина, много по-големи, отколкото се смяташе досега. Предишни изследвания твърдяха, че такива обитаеми зони в най-добрия случай съществуват само в тропическите. По-обширните райони на обитаемите океани обясняват по-добре къде и как са оцелели сложни организми като многоклетъчни водорасли“, добавя ученът.
Проучването показва, че световните океани не са били напълно замръзнали и че са съществували обитаеми убежища, където многоклетъчните еукариотни организми - областта на живота, включително растения, животни, гъби и някои предимно едноклетъчни организми, наречени протисти - могат да оцелеят, се казва още в доклада на учените..
Земята се е образувала преди около 4.5 милиарда години. Първите едноклетъчни организми са възникнали някъде по време на приблизително първия милиард години от съществуването на планетата. Многоклетъчните организми се появяват по-късно, може би преди 2 милиарда години. Но едва след ледниковия период по-топлите условия се връщат, проправяйки пътя за бързо разрастване на различни форми на живот преди около 540 милиона години.