Украйна планира ускорено строителство на 4 ядрени реактора
Два от планираните енергоблока и оборудването към тях ще бъдат доставени от България, като цената им ще бъде най-малко 1.2 млрд. лв.

© ECONOMIC.BG / БТА
Украйна очаква да започне строителни работи по четири нови ядрени реактора това лято или най-късно есента. Това каза министърът на енергетиката Герман Галущенко пред Reuters, докато страната се опитва да компенсира загубения енергиен капацитет поради войната с Русия.
Два от блоковете, които включват реактори и свързано с тях оборудване, ще се основават на произведено в Русия оборудване, което Украйна иска да внесе от България.
Припомняме, че през лятото на 2023 г. управляващата коалиция задължи министъра на енергетиката Румен Радев да преговаря с Киев за продажбата на двата доставени за АЕЦ "Белене" реактори и оборудване. В решението е записано, че цената не може да е под 1.2 млрд. лв., но според Радев могат да бъдат получени и повече. Сделката ще бъде финансирана от Европейския съюз.
Другите два реактора ще използват западна технология от производителя на енергийно оборудване Westinghouse.
И четирите реактора ще бъдат построени в атомната електроцентрала „Хмелницки“ в западната част на Украйна“, добави Галущенко.
Графикът е по-агресивен от очертания по-рано от Киев, който говори за започване на работа след известно време през 2024 г. и без да уточнява, че и четирите реактора могат да бъдат разработени едновременно.
„Мисля, че ще започнем строителството през лятото – есента“, каза Галущенко в интервю. „Имаме нужда от реактори“, допълни той, имайки предвид необходимостта от техния внос. „Искаме да направим трети и четвърти блок веднага.“
Строителството на 3-ти и 4-ти реактор в „Хмелницки“ започна през 80-те години, но беше замразено.
След като получи независимост от Съветския съюз през 1991 г., Украйна построи три нови ядрени реактора – по един в АЕЦ „Запорожие“, АЕЦ „Хмелницки“ и АЕЦ „Ровне“.
Днес три атомни електроцентрали на територия, контролирана от Украйна, произвеждат повече от 55% от нуждите на страната от електроенергия, но Киев иска да разшири сектора, за да компенсира загубата на „Запорожката“ – най-голямата ядрена централа в Европа.
Русия получи контрол над съоръжението, след като започна пълномащабно нахлуване в Украйна в началото на 2022 г., а шестте ядрени реактора вече не работят.
„С 3-ти и 4-ти блокове (в „Хмелницки“) искаме да компенсираме „Запорожката“, а сега водим преговори с българските ни партньори за двата реактора, които искаме да вземем“, каза Галущенко.
„Ако получим корпусите на реакторите днес, мисля, че ще минат 2.5 години и ще имаме трети реактор в действие“, каза Галущенко.
Успоредно с изграждането на блоковете ВВЕР-1000 от съветската ера, Украйна иска да започне подготвителни строителни работи за инсталиране на два модерни западни блока AP-1000, също в „Хмелницки“.
„Трябва да приемем законодателство и имаме проекти на закони за 3-ти, 4-ти, 5-ти и 6-ти блокове. Това е ВВЕР-1000, докато 5-ти и 6-ти искаме да изградим тип AP. Това е паралелен процес“, каза той.
През декември украинската ядрена енергийна фирма „Енергоатом“ и Westinghouse подписаха споразумение за закупуване на оборудване за 5-ти енергоблок в „Хмелницки“.