Украйна търси 40 млрд. долара за „Зелен план Маршал“
Все още разкъсваната от войната държава планира да се възстановява по устойчив начин
Разкъсваната от война Украйна търси до 40 милиарда долара за финансиране на първата част от „Зеления план Маршал“ за възстановяване на икономиката си. Това каза високопоставен служител на украинското правителство пред Reuters преди срещата на върха тази седмица.
Политици и финансисти ще обсъдят проблемите с краткосрочното финансиране на страната и ще разгледат дългосрочните усилия за възстановяване. Двудневната среща, която започва в Лондон в сряда, се домакинства съвместно от Украйна и Великобритания.
Световната банка изчислява, че възстановяването на Украйна ще струва 411 милиарда долара, три пъти повече от брутния вътрешен продукт на страната. След нахлуването на Русия през февруари 2022 г. външни поддръжници са налели 59 милиарда долара в Украйна за финансови нужди.
Посочвайки числото 40 милиарда долара за начална фаза на реконструкция, Ростислав Шурма, заместник-ръководител на кабинета на президента Володимир Зеленски, каза, че първият фокус ще бъде железодобивната промишленост.
Секторът допринесе с около 10% за БВП на Украйна през 2021 г., една трета от приходите от износ и осигуряваше работа на около 600 000 души. Той също така представлява 15% от въглеродните емисии в страната и Шурма каза, че сега има възможност да се изгради индустрия, движена от възобновяема енергия.
Ако трябва да го възстановите, логично е да го изградите екологично, в съответствие с новите технологии... Нашата визия е да изградим 50 милиона тона зелена стоманена индустрия в Украйна“, каза той пред Reuters.
Това би позволило на страната да стане най-евтиният доставчик на зелена стомана в света и основна подкрепа за усилията на Европа за декарбонизация, водени от инвестиционен тласък в нова вятърна, слънчева, ядрена и водна енергия.
Много от повредените стоманодобивни заводи в страната бяха построени на места, които отговаряха на зависимостта им от въглища като източник на енергия, но сега те са свободни да строят по-близо до находищата на желязна руда и далеч от региона на Донбас, каза Шурма.
За да подпомогне набирането на 20 – 40 милиарда долара първоначално финансиране, Украйна планира коалиция от заинтересовани страни от индустрията, публичния и частния сектор, за да разработи плана, включително да извърши първоначална работа по обхвата на проектите.
Подготвителната работа вероятно ще отнеме 1 – 1/2 години, въпреки че „за да бъдем реалистични, действителното строителство ще започне едва след края на войната“, каза Шурма.
Британският премиер Риши Сунак ще каже на глобалните инвеститори и британския бизнес на конференцията да засилят подкрепата си за Украйна, съобщи кабинетът му в събота.
Храбростта на Украйна на бойното поле трябва да бъде съчетана с визията на частния сектор да помогне на страната да се възстанови“, ще каже Сунак.
Микс за финансиране
Шурма каза, че финансирането за възстановяване ще бъде смесица от финансиране от агенции за експортно кредитиране в други страни; концесионно финансиране, управлявано чрез Украинския фонд за развитие, който се създава с мениджъра на активи BlackRock; собствен капитал на действащите компании; преходно финансиране от ЕС; и заеми от частния сектор.
Матео Патроне, управляващ директор на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), каза, че е изключително важно по време на конференцията в Лондон да се постави акцент върху необходимостта от участие на частния сектор, добавяйки, че това не може да бъде направено само от публичния сектор.
Американските законодатели както от Републиканската, така и от Демократическата партия внесоха в четвъртък законопроект, който ще улесни Украйна да финансира борбата си срещу Русия чрез използване на конфискувани и замразени руски активи.
Въпреки че разкъсаната от война икономика е по-устойчива от очакваното, тя „вероятно ще изисква гаранция за сигурност от НАТО, за да се възстанови с участието на частния сектор“, казаха икономисти от JPMorgan, водени от икономиста Айомиде Меджаби.