Успех въпреки всичко: Младият предприемач, който създаде „вечния букет“
Пречките в България за бизнеса започват още с регистрацията, смята създателят на „Цвете в епруветка“
Предприемач, биолог, журналист, човек на големите мечти. Това е Петър Нефтелимов. Той няма 30 години, но зад гърба си е натрупал десетки награди и постижения в сферата на предприемачеството и иновативните проекти. Един от последните е именно „Цвете в епруветка“ – революция в подаряването на екосъобразни букети без нуждата от рязан цвят.
Нищо от тези многобройни негови занимания не подсказва, че той има каквото и да било физическо ограничение. Петър е с церебрална парализа, но нито количката, с която се придвижва, нито малкият лаптоп, който използва, за да общува активно, го ограничават да постига мечтите си.
Кой е Петър Нефтелимов?
Той е бакалавър по биотехнологии и магистър по биобизнес и биопредприемачество в Биологически факултет към Софийски университет. Също има втора магистратура по бизнес администрация от Стопански факултет. Вече над 8 години развива медията за практически съвети за бизнеса Neftelimov.com. Отделно е журналист в платформата за позитивна журналистика Uspelite.bg, с чиято помощ издава книгата „Успехът в българския ген“. Съосновател е на биотехнологичния стартъп „Цвете в епруветка“. Преди дни влезе и в класацията „40 до 40“ на Дарик радио за млади българи до 40 години, чиито дела и идеи развиват средата на живот в България.
Технологиите са неизменна част от неговия живот, защото посредством тях общува с околните. Въпреки това обаче той не ги харесва. И смята, че те ни карат да бъдем зависими.
Младите хора са привързани към смартфоните, слушалките си, а възрастните към радиото и телевизията. На работното място не можем без компютри, придвижваме се с коли. Вкъщи не можем без печка, хладилник, пералня и бойлер. Ние, предприемачите и собствениците на бизнес, сме загубени без социални мрежи, където нашите клиенти научават за нас. Бием се в гърдите, че сме свободни, а лично аз свобода не виждам. Не казвам, че всичко това е лошо. Просто с подобряването на живота ставаме все по-зависими и това ще се вижда все повече занапред“, разказва Петър пред Economic.bg
Млад предприемач с големи мечти
Първите му срещи с предприемачеството са едва в ученическите му години, когато заедно с двама съученици участват в състезание с проект в сферата на медицината и естествените науки. Сега той се занимава основно с популяризирането на своя стартъп „Цвете в епруветка“. Проектът създаден от него и Йоана Ушакова. Те не просто искат да подаряват красота. Проектът им има и кауза – намаляването на обработваемите площи за рязан цвят, които могат да се използват изхранване на населението. Освен това предлагат биологичен продукт с нулев отпадък и минимален карбонов отпечатък при производство, който е алтернатива на бързоувяхващите букети.
Искам в някакъв момент „Цвете в епруветка“ да излезе извън граница и да стане мултинационална компания. Защото с този бизнес в дългосрочен план целим значително намаляване на площите за рязан цвят и използването им за селскостопански култури с цел изхранване на бързорастящото население в световен аспект, както и да променим нагласите на хората, че мимолетният жест на любов (букетът цветя) не е полезен за обществото ни като цяло“, казва Нефтелимов.
Той споделя, че хората не си дават сметка какви са площите, на които е отглеждан един букет, въглеродните емисии, които е образувал с логистиката, включваща транспорта от други държави, както и хладилните камери за пренасянето.
С любов към науката
Идеята за създаването на „Цвете в епруветка“ хрумва на Петър по време на един от курсовете, които има по време на бакалавърското си обучение в Софийския университет. „Видях възможност за стартиране на бизнес с междинния продукт от нашата лабораторна работа. А именно – цветята в епруветка. В лабораторната практика цветът е приет като нежелан ефект в епруветката и се отстранява, докато ние целим точно обратното – растението да цъфти в епруветката, което е и нашата иновация. За нас науката не стига само до прага на лабораторията и не стои само зад сложните и неразбираеми термини в научните статии на английски език. Науката трябва да бъде поднесена на хората по интересен и забавен начин“, казва той.
България е добро място за стартиране на бизнес, но пречките са много
Според младия предприемач страната ни през последните 10 години става все по-добро място за стартиране на бизнес благодарение на различни организации, подкрепящи младите предприемачи. Въпреки това обаче пречките пред бизнеса не са малко.
Пречките започват още при регистрацията на бизнес. Още повече, ако си човек с двигателни увреждания и не можеш да пишеш собственоръчно като мен. Толкова жизнено важно е да се подпишеш. И започва едно ходене по мъките. Какъв е проблемът при такива случаи да се отиде при нотариуса, той да поговори с теб (по начин, който на теб ти е удобен) на четири очи и като те прецени, че се с всичкия си, да се подпише вместо теб? И по този начин да се действа при всички ситуации, изискващи нотариус“, пита Нефтелимов.
Друг проблем според него са осигуровките, които трябва да бъдат плащани. Той разказва, че пари за заплата от неговия стартъп не отделя. Но въпреки това трябва всеки месец да плаща осигуровки вместо тези пари да бъдат вложени в реклама. Петър смята, че много по-удачно би било през първите две години от започването на бизнес в България не се плащат осигуровки. „Или да се определи месечен праг на приход на фирмата, над който да се изисква задължително плащане на осигуровки“, предлага Нефтелимов.
С опита ми до тук съм видял, че предприемачеството не е за всеки. Но от друга страна нищо не губиш, ако стартираш и не успееш. Продължаваш със следващото. Няма как да разбереш дали предприемачеството е за теб, докато не се впуснеш в него и не пробваш. Както обичам да казвам: Животът си е твой… НЕ го давай на друг!
„Мечтая да стъпя на Марс“
Това е мечтата на Петър Нефтелимов в личен план. А в професионален „Цвете в епруветка“ да се превърне в транснационална компания. Да развие продуктовото си фолио с различни видове цветя, цъфтящи в епруветка (засега са две – Лобелия и Торения). Иска също така да открие официално агенцията за стартиране на бизнес и маркетинг Zero Start – „с която да помагам на млади предприемачи да реализират и популяризират идеите си. Агенцията и сега си действа с малък брой проекти в сферата на НПО и бизнеса, но за да излезе официално на бял свят, ѝ трябват хора и средства“, казва той.
Щом аз правя толкова много неща, това означава, че и вие можете да живеете живота на мечтите си. Вашият живот е във вашите ръце. Ако днес не направите това, което желаете, то утре вече ще го е направил някой друг. И кой ще бъде виновен тогава? Единствено вие. Хайде да не стигаме до там“, съветва Нефтелимов.