В България вече ще се правят части за авиоиндустрията
Уудуърд инвестира над 9 млн. лв. и открива 130 нови работни места за 3 г.
Емил Илиев:

© ECONOMIC.BG / Стоян Йотов
Woodward IDS е високотехнологична компания в областта на възобновяемите енергийни източници. Компанията е международно признат производител на високоефективни инвертори за фотоволтаични инсталации и конвертори за вятърни генератори. За ситуацията в България и пречките пред инвеститорите, Economic.bg разговаря с Емил Илиев, управител на Уудуърд България.
Г-н Илиев, ситуацията в България в момента подходяща ли е за
инвестиции?
Смятам, че е подходяща. Ако успеем да стабилизираме държавата и да подобрим макроикономическите показатели, ще бъде чудесно. Готвим се да осъществим един растеж от над 1%. Трябва да се стремим да гоним Балтийските държави. Трудно ще стигнем 10% годишен ръст, но това ще направи държавата ни още по-атрактивна и ако успеем да постигнем финансова стабилност, политическа стабилност, предвидимост на законодателството, няма нещо, което да уплаши инвеститорите да дойдат тук.
Трудно ли се инвестира в България?
Мисля, че не. Бих казал, че има компании, които не са направили инвестиция в България, просто защото страната ни е малка като инвестиция за единичния пазар, но ако кажем, че да се инвестира в България е трудно поради трудности, които срещаме с администрацията и финансиране, това не е съвсем вярно. Подобни неща се срещат и в други държави.
Въпросът е да успееш да убедиш ръководителите на дадена корпорация, че мястото е стабилно, а това е много важно. Изключително важно е да има предвидимост и последователност. Хубаво е да се правят непрекъснати промени и подобрения само в името на това, нещата да се подобряват, но да се правят резки завои на 180 градуса било то в законодателство, или логистични условия, това не е полезно. Резки промени в икономиката и законодателството не са добре и това не създава добър бизнес климат.
Какви са пречките пред инвеститорите у нас?
Сравнявайки с това, което корпорацията е направила в други държави, с които България доскоро беше на едно стъпало, например Полша, ние малко сме закъснели с т.н. свободни икономически зони и индустриалните паркове. Те трябва да се промотират, като ангажираност на държавата е да определи дадени терени, да ги напълни със всякаква инфраструктура – канали, ток, гази т.н., и да даде още подкрепа от гледна точка на данъчни облекчения, като местни данъци и такси. Една агресивност в тази насока би помогнала.
Каква е успешната бизнес формула?
Последователност и предвидимост. Нещата, които научих от работата си в компанията, която представлявам през последните 7-8 години, са висок бизнес морал, етика в бизнеса и интегритет и не на последно място, влагане на ресурс в служителите, тъй като те са хората, които развиват бизнеса.
Какви са бъдещите ви планове развитие? Какво предстои?
Представлявам компания, която има представителство в 14 страни в света, за което работят около 7000 човека. Компанията е създадена в далечната 1870 г. През 2020 г. ще честваме 150 годишнина. Ние сме известни с иновациите си и бизнесът ни е балансиран в енергетика и авиационна промишленост.
Това, което предстои на българското предприятие, е да реализираме проект, в който започваме да правим компоненти и части за авиационната промишленост. Нещо, което беше единствено и само съсредоточено в заводите в САЩ. За първи път подобно нещо стъпва в Европа и ние успяхме да ги убедим, че нашата страна е добро място за тази цел.
Колегите тук са на високо експертно ниво, възпитаници на българските университети. Аз мога да кажа, че съм щастлив, че имам такъв екип.
Очакват ли се нови инвестиции и откриване на нови работни места?
Нашата инвестиция поне в първите 3 години трябва да достигне над 9 млн. лв., да отвори около 130 нови работни места. Ако в рамките на този период направим всичко това успешно, със сигурност ще има още инвестиции и нови работни места.
Защо вашата фирма избра България?
България е подходящо място, защото разполагаме с добри инженери, сравнително спокойна политическа среда, стабилно данъчно законодателство. Повече от 15 г. имаме стабилен Валутен борд, който държи финансовата рамка на държавата в стабилни граници. Данъчната ни системата е атрактивна и това са добри условия.
Какво ще посъветвате хората, които искат да инвестират у нас?
В България може да се прави бизнес. Непрекъснатите обвинения към администрацията, че не работи и създава спънки, са по-скоро една положителна и градивна критика. Те не са нещо, което трябва да спира бизнеса. Администрацията трябва да се развива като всеки друг бизнес и от година на година да става все по-добра. Подобряваме се непрекъснато. До момента проблематиката с бежанците не е навлязла в такава степен, колкото е тежка в някои западни страни, и ако успеем да я запазим така, мисля, че нещата ще тръгнат добре.