В битката за AI: Шефовете на европейски компании предупреждават за свръхрегулация
Изпълнителният директор на българската Transmetrics в интервю за DW коментира какво на практика означава решението на американските технологични гиганти да задържат своите най-нови модели с изкуствен интелект от европейския пазар
Олег Ставицки не пести думите си, когато го попитат накъде смята, че се е насочил секторът на изкуствения интелект (AI) в Европа. „В крайна сметка ЕС ще изостане още повече“, казва пред DW главният изпълнителен директор на базираното на AI музикално приложение Endel.
„Регулациите ще задушат местното развитие и Big Tech компаниите в крайна сметка ще намерят пътя си към ЕС. Регулациите и бюрокрацията задушават иновациите в ЕС. Толкова е просто.“
Засега изглежда, че регулирането не позволява на някои части от американските Big Tech компании да пробият. Неотдавнашните ходове на технологични гиганти като Apple и Meta да задържат някои от най-модерните си AI модели от европейския пазар повдигнаха въпроси относно текущите условия за фирмите, фокусирани върху AI в блока.
Apple обяви през юни, че ще отложи пускането на три нови функции, управлявани от AI, за потребители в ЕС поради несигурност относно това как Законът за цифровите пазари на ЕС (DMA) може да ги засегне. Приблизително по същото време Meta каза, че няма да пусне своя усъвършенстван модел Llama AI в ЕС, позовавайки се на „непредсказуемия характер на европейската регулаторна среда“.
Това не е първият път, когато водещи американски разработчици на ИИ изразяват силни резерви относно регулаторния подход на ЕС. Миналата година главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Олтман каза за предстоящия тогава Закон за ИИ на Европейската комисия: „Ние ще се опитаме да се съобразим, но ако не можем да го изпълним, ще спрем да работим“.
„Цунами от законодателство“
През последните няколко години ЕС въведе набор от законодателство, насочено към регулиране на цифровата икономика в държавите-членки. Общият регламент за защита на данните (GDPR) влезе в сила през 2018 г., Законът за цифровите пазари през 2022 г. и Законът за данните през 2023 г., докато през 2024 г. влизат в сила още два основни законодателни акта: Законът за изкуствения интелект и Законът за киберустойчивостта.
Мнозина в технологичния сектор на Европа казват, че все по-строгите правила за всичко - от конкуренцията до данните, ограничават развитието на дигиталните стартиращи фирми на континента.
Най-големият проблем, който виждаме, е, че по-малките компании са изправени пред цунами от това, което наричаме свръхрегулиране“, каза Сесилия Бонефелд-Дал, генерален директор на DigitalEurope, която представлява над 45 000 фирми в технологичния сектор на континента.
Тя казва, че нарастващите разходи за спазване на регулаторните изисквания карат много европейски компании просто да напуснат европейския пазар. Много еднорози от ЕС — това е стартиращ бизнес, оценен на над 894 милиона евро, който е частна собственост и не е листван на фондовия пазар — напуснаха Европа за САЩ през последните няколко години.
Тези бързо работещи суперценни компании просто избират да се преместят от Европа заради пазарните разходи за съответствие“, каза тя за DW.
Отстъпване
Примамката на САЩ е нещо, за което Аспарух Коев, изпълнителен директор на българската логистична фирма Transmetrics, знае всичко. Фирмата използва AI модели за оптимизиране на транспортното планиране за компаниите. Коев помогна за създаването й през 2013 г. и сега тя има 45-членен персонал и оборот от около 2 милиона евро годишно.
Когато започнах, най-многократният съвет, който получих, беше, че ако искам да направя компанията наистина успешна, трябва да отида в САЩ“, казва той пред DW чрез Zoom от централата на компанията в София.
Той избира да запази Transmetrics в България, но се опасява, че Европа в крайна сметка ще отстъпи все повече и повече пред САЩ и Китай по отношение на изкуствения интелект.
„Ако нямаме достъп до най-новите базови модели и трябва да се справяме с моделите от по-старо поколение, това в крайна сметка означава, че американските компании могат да бъдат по-подходящи за нашия пазар, което е проблем“, казва той.
Това е безпокойство, споделяно от мнозина.
Искаме стартъпите в Европа да растат и да станат по-големи предприятия и да се конкурират с някои от големите технологични компании в САЩ. Това няма да е възможно, ако просто продължавате да добавяте регулация върху регулацията“, коментира Александру Войка, ръководител на корпоративните въпроси и политика в Synthesia, AI видео платформа с около 400 служители.
„Да изоставаш и да чакаш най-новите технологии обикновено е огромен минус за обществото“, казва Бонефелд-Дал. Тя се надява, че когато става въпрос за регулиране на ИИ, ЕС и САЩ могат да работят заедно, за да идентифицират общи дефиниции на риска и да хармонизират своите правила.
„Мисля, че това е важното, че имаме диалог между демократични, еднакво мислещи нации, за да разгледаме реално високите рискове и след това да забравим за това свръхрегулиране“, казва тя.
Ярек Кутиловски, основател и главен изпълнителен директор на германската преводаческа компания DeepL, казва, че може да има предимства за фирмите с изкуствен интелект да бъдат по-регулирани от техните конкуренти в САЩ, но не е ясно дали това е достатъчно, за да направи значителна разлика.
„Все още предстои да видим как това влияе върху способността ни да изследваме, да правим иновации и да пускаме нови продукти на пазара“, каза той за DW.
Друг проблем: недостигът на финансиране
Въпреки че се предполага, че американските фирми, които въздържат своите най-модерни AI модели, биха могли да позволят на европейските стартиращи компании да се намесят в пробива, мнозина отхвърлят идеята направо.
„Мисля, че това е „измислен“ сценарий“, казва Войка. „Работих за Meta, Google, Microsoft, тези компании имат големи екипи за съответствие, големи юридически екипи. И ако те не могат да направят това да проработи, как реално погледнато компания като нашата или по-малка могат?"
Ставицки и Коев казват, че липсата на финансиране в Европа в сравнение със САЩ прави подобен сценарий още по-малко вероятен.
Повече компании, базирани в ЕС, ще се преместят в САЩ, ще набират капитал там и ще създават продукти за много по-отворен и свободен пазар“, казва Ставицки.
Коев посочва, че нито една от най-добрите фирми за рисков капитал или фирми за ИИ в света не идва от Европа. „Няма нищо“, казва той.
Някои посочиха доклада на Марио Драги за европейската конкурентоспособност като възможен знак, че Европа най-накрая ще вземе решение за ИИ и други критични технологии. Докладът на бившия шеф на Европейската централна банка и италианския премиер призова за нова индустриална стратегия за Европа и призова ЕС да увеличи инвестициите с 800 милиарда евро годишно, за да се конкурира със САЩ и Китай.
„Беше приятно да видя, че Драги осъзнава, че ако искаме да спечелим играта на сигурност, иновации и просперитет в Европа, не можем просто да се облегнем и да кажем „всичко е опасно“ и да наложим милиони милиони разходи за съответствие компаниите", казва Бонефелд-Дал.
Една компания в Европа сега има повече регулаторните разходи, отколкото има за изследвания и развитие. И това е напълно, напълно погрешно.“