Вечерни новини: Държавата ще компенсира сметките за ток; Преходът в Кюстендил
Президентът дава Наталия Киселова на Конституционния съд и още
© ECONOMIC.BG / БТА
Компенсация във всяка сметка за ток: Либерализацията се отлага, но не съвсем
Домакинствата остават на регулирани цени на тока и след 1 юли 2025 г., които ще продължат да се определя от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) веднъж годишно. Отмяната на либерализацията на пазара на дребно за неопределен период се случи с набързо внесени и гласувани промени в Закона за енергетиката.
България е предоговорила целите за въглищните централи в ПВУ
България е предоговорила реформата в Плана за възстановяване, която предвиждаше емисиите парникови газове от въглищните централи да бъдат намалени с 40% до 2026 г. спрямо базовата 2019 г. Това стана ясно от думите на енергийния министър Жечо Станков след гласуването в петък на промените в Закона за енергетиката, с които беше отложената за неопределено време либерализацията на тока за бита.
Как кохезионните средства коват работните места на бъдещето
Когато разговорът за зеления преход се фокусира единствено върху терабайти, гигафабрики и въглеродни проекти, лесно забравяме, че енергията на промяната извира от човека – от неговите умения, мечти и страхове. Тази точка на пресичане между финанси, общности и таланти бе лайтмотивът на панела „Говорят парите: Как кохезионните средства създават работни места на бъдещето в регионите в преход“.
Президентът дава Наталия Киселова на Конституционния съд
В политическите среди се режисират сценарии, които да задушат важните теми в обществото. Манипулациите, че предложеният от мен референдум е срещу еврото, е обида към за интелекта на българите. Моята цел е ясна – всеки гражданин да се произнесе за нашата готовност да приемем единната валута през 2026 г. И моето предложение дава резултат – най-после започнаха дебати за реалната готовност да приемем еврото следващата година.
Работниците искат бъдеще в енергетиката – липсва им визия как ще изглежда преходът
Работещите в енергийния сектор на Кюстендил и Бобов дол масово искат да запазят професията си и да останат в сектора, макар да са притеснени от липсата на яснота за бъдещето на енергийния преход. Това сочат първите резултати от изследване, проведено от КНСБ съвместно с Министерството на труда и социалната политика и Агенцията по заетостта, представено от Огнян Атанасов, вицепрезидент на КНСБ по зеления преход.
АПИ обяви търг за укрепване на свлачище за 19.5 млн. лв.
Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) обяви обществена поръчка за избор на изпълнител, който да проектира и трайно да укрепи анкерната стена при 210-и км на първокласния път между Ботевград – София. Прогнозната стойност на търга е 19.5 млн. лв. без ДДС, а оферти се подават до 19 юни.
От въглища към водород: Зеленият курс на ТЕЦ „Бобов дол“
Всички въглищните региони в Европа и по света търсят своя път към декарбонизация. България също се опитва да намери добрите примери. ТЕЦ „Бобов дол“ в Кюстендилско се очертава като пример за активна трансформация, целяща не просто спазване на екологичните норми, а гарантиране на социално справедлив преход. Вместо да очаква принудително закриване, централата предприема мащабни стъпки към диверсификация на енергийния си микс и създаване на нови икономически възможности за региона.