Вечерни новини: ГЕРБ предлага „анти-Путин“ преговори; България трудно ще взима пари назаем
„Топлофикация София“ е погасила 543 млн. лв. дълг към „Булгаргаз“; „Законът изостава от технологиите“: Договорите за ремонт се променят?

© ECONOMIC.BG / БТА
ГЕРБ предлага „анти-Путин“ преговори: Готови сме на всякакви отстъпки
ГЕРБ ще предложат на евроатлантическите партии, които станаха част от 48-ия парламент, да започнат веднага разговори по важните теми опит да се сформира редовно правителство. За целта ще бъдат сформирани специални контактни групи с участието на модератори с „безспорна евроатлантическа ориентация“. Това заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов по време на първия брифниг пред медиите след изборната победа на предсрочните избори за Народно събрание.
За нула време на България ѝ стана драстично по-трудно да взима пари назаем
При рекордно слаб интерес за последните десет години българското правителство взе вътрешен заем за едва 103 млн. лв. при търсени 200 млн. лв. от българските банки и други финансови дружества. Това става ясно от резултатите от проведения в понеделник аукцион, организиран от Българската народна банка.
„Топлофикация София“ е погасила 543 млн. лв. дълг към „Булгаргаз“
От началото на годината до края на септември „Топлофикация София“ е погасила просрочени задължения към „Булгаргаз“ в размер на над 543 млн. лв. Към края на август текущите задължения на столичното дружество към държавния обществен доставчик продължават да са големи – над 349 млн. лв. За погасяването им ръководството на топлофикацията е изготвило три прогнозни сценария. Най-добрията за дружеството и кредиторите, при който топлофикацията намалява дълга си със 100%, изисква държавата да компенсира изцяло разликата между фиксираната от КЕВР цена на газа и реалната на пазара.
„Законът изостава от технологиите“: Договорите за ремонт се променят?
Служебният регионален министър Иван Шишков готви нормативни промени, свързани с договорите за текущ ремонт и поддръжка (ТРП) на пътища в страната. Въпреки че за момента министърът не разкрива какви точно ще са те, той намеква за „либерализация“. Според него строителството като начин на изпълнение е изпреварило законодателството и именно това трябва да се промени. Най-вероятно промените ще обхванат и договорите за основни ремонти.
Във време на разделение „Кмет на годината“ обедини хиляди хора
За мен е чест и удоволствие да открия днешното награждаване. 10 години конкурсът „Кмет на годината“ показва, че е прозорец към добрите идеи и практики в българските общини. С тези думи Боян Томов, издател на сайта Kmeta.bg – организатор на националния конкурс, откри десетото юбилейното издание на събитието.
Общините трябва да са по-независими от националния бюджет
Благодаря за тази висока чест – да връча наградите в категория „Кмет на гражданите“ и „Кмет на годината“. Истинска привилегия е да бъда част от тази бляскава церемония. Не мога да определя откъде идва блясъкът – дали от успехите на кметовете, или от начина, по който организаторите направиха церемонията, но благодаря, че мога да бъда заедно с вас. Това каза вицепрезидентът на Република България г-жа Илияна Йотова, която връчи наградите в двете основни категории на конкурса „Кмет на годината“ 2022.
Ясни са победителите в конкурса „Кмет на годината“ 2022
За десета поредна година Kmeta.bg връчи големите награди в конкурса „Кмет на годината“ 2022. Над 72 хил. души от България гласуваха в платформата Kmetnagodinata.bg, за да определят носителите на призовете в седемте категории – две основни и пет специализирани. Те са разделени в три подкатегории – малка община (до 20 000 жители), средна (до 50 000 жители) и за голяма община (над 50 000 жители), според данните от преброяването на НСИ за 2011 г.
Българската Dronamics преминава към синтетично гориво
Българската компания Dronamics обяви, че ще използва синтетично гориво за своите летателни апарати. С такова ще я снабдява Zero Petroleum. А ходът приближава логистичният стартъп към визията му за устойчивост. От съобщението става ясно, че засега партньорството предвижда тестване на синтетичното гориво с потенциал то да бъде използвано и при въвеждането на дроновете в търговска експлоатация. А такава предстои до няколко месеца.
ЕК одобри една от най-важните европрограми за българския бизнес
Европейската комисия одобри и четвъртата европейска програма на България от новия програмен период (2021 – 2027 г.). Новата ОП „Конкурентоспособност и иновации“ е с един от най-големите бюджети – в размер на 1.49 млрд. евро, или около 3 млрд. лв.
Унгария готви амбициозен ремонт на енергетиката за изключване на руския газ
Унгария, един от най-зависимите членове на Европейския съюз от руската енергия, има за цел да сложи край на вноса на газ от там до 2050 г. чрез мащабна електрификация. Това каза министърът на технологиите и индустрията Ласло Палкович във вторник, цитиран от Reuters.
Българската следа: ЕС въвежда универсално зарядно от 2024 г.
USB-C портът за зареждане става задължителен за всички мобилни телефони, таблети и фотоапарати в Европейския съюз от 2024 г. Законопроектът за това бе одобрен от Европейския парламент днес, а въвеждането му идва 16 години след официалното лансиране на идеята за стандартизация на конекторите от Гергана и Соломон Паси. Ходът е безпрецедентен и ще засегне преди всичко производителя на iPhone.
САЩ ще задуши още чип пазара и амбициите на Китай
Администрацията на Джо Байдън планира да обяви нови ограничения върху достъпа на Китай до американски полупроводникови технологии, казаха пред Bloomberg хора, запознати със ситуацията. Ходът е поредна ескалация на усилията на Вашингтон да задуши индустриалните амбиции на Пекин и представлява риск за растежа на сектора от 550 милиарда долара.
„Мирен план“ за Украйна вкара Mъск и Зеленски в остър спор
Главният изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск си навлече гнева на украинците в Twitter и влезе в задочен спор с президента на страната Володимир Зеленски. Причина бе предложен от милиардера план за прекратяване на войната там.
Петролът поскъпва в очакване на голямото решение на ОПЕК+
Цените на петрола се повишиха във вторник на фона на очакванията, че Организацията на страните износители на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници – ОПЕК+ може да се съгласи на голямо свиване на добива. Картелът има заседание в сряда. Очакването за свиване на производството на нефт с около 1 млн. барела дневно компенсира опасенията за световна рецесия, които традиционно тласкат надолу цената на петрола.
Обичате пържени картофи? Роботите вече ги правят по-добре
Пържените картофи за бързо хранене и лучените кръгчета стават високотехнологични благодарение на компания в Южна Калифорния. Miso Robotics Inc в Пасадена започна да продава своя робот Flippy 2, който автоматизира процеса на дълбоко пържене на картофи, лук и други храни.