„Топлофикация София“ е погасила 543 млн. лв. дълг към „Булгаргаз“
За 9 месеца софийското дружество е погасило просрочени задължения към обществения доставчик в размер на над 543 млн. лв., а текущите задължения възлизат на 349 млн. лв.

© ECONOMIC.BG / Топлофикация София / Facebook
От началото на годината до края на септември „Топлофикация София“ е погасила просрочени задължения към „Булгаргаз“ в размер на над 543 млн. лв. Към края на август текущите задължения на столичното дружество към държавния обществен доставчик продължават да са големи – над 349 млн. лв. За погасяването им ръководството на топлофикацията е изготвило три прогнозни сценария. Най-добрията за дружеството и кредиторите, при който топлофикацията намалява дълга си със 100%, изисква държавата да компенсира изцяло разликата между фиксираната от КЕВР цена на газа и реалната на пазара.
Това става ясно от писмо, изпратено до Комисията за водно и енергийно регулиране (КЕВР). То идва в отговор на поискания от регулатора график за погасяване на дълга към „Булгаргаз“.
Първият сценарий, разработен от „Топлофикация София“, прогнозира още по-голямо нарастване на дълга към „Булгаргаз“, като в края на регулаторния период той би достигнал 933 млн. лв. Този сценарий не предвижда дружеството да получава компенсации от държавата за по-скъпия природен газ.
При втория сценарий, ако дружеството получава компенсация от 50% от разликата между прогнозната цена на природния газ и утвърдената за месеца, дългът към обществения доставчик ще започне да намалява с бавни темпове и до края на регулаторния период размерът му би достигнал 511 млн. лв. Прогнозата е основана на база на евентуално приложена схема за компенсация, действала през периода декември 2021 г. – май 2022 г.
Третият сценарий е най-благоприятен за дружеството. Той е базиран на 100% компенсация от разликата между прогнозната цена на природния газ и утвърдената за месеца. Така „Топлофикация София“ ще може да изплаща текущите фактури за природния газ, както и да погасява натрупания дълг с доста бърз темп. Ръководството предвижда, че при тази схема задълженията биха намалени до 90 млн. лв.
Според „Топлофикация София“ третият сценарий, предвиждащ пълно възстановяване на разходите за природен газ, е "най-рационалното решение за запазване конкурентността на услугата и прекратяването на декапитализацията и дълговата спирала на дружеството“, се посочва в писмото.
Припомняме, че в средата на септември, когато стана ясно, че столичното дружество подписва договор с „Булгаргаз“ за подсигуряване на нужните количества синьо гориво до 1 януари 2023 г., председателят на Столичния общински съвет (СОС) Георги Георгиев заяви, че е редно да бъдат въведени компенсаторни механизми, за да не бъде поскъпването на газа отразено в сметките на хората. По думите му бездействието на кабинета „Петков“ струва на софиянци 480 млн. лв. Толкова е поскъпването на природния газ от миналия септември, което остава некомпенсирано.
Преди това и столичният кмет Йорданка Фандъкова коментира, че загубите на „Топлофикация София“ биха достигнали почти половин милиард лева до края на годината. Причината е разликата в цените, на които дружеството купува синьото горива и продава топлинната енергия.
Сега ръководството на топлофикационното дружество посочва, че е предприело действия за увеличаване на събираемостта. Обобщените данни показват, че тя се повишава. Дружеството прилага комплекс от допълнителни мерки, предвиждащи постоянни контакти със стопански длъжници, сключване на споразумения за разсрочено плащане на посочен адрес, ежедневен мониторинг на изпълнението на споразуменията и др. Прилагат се и индивидуални схеми за разсрочване на дължими суми за крупни длъжници.
Относно отправените критики от страна на бизнеса към идеята на КЕВР газът, закупуван от „Булгаргаз“ на най-ниска цена, да бъде резервиран за потребителите на регулирания пазар, т.е. топлофикационните дружества, ръководството на софийското дружество посочва, че „към настоящия момент пазарната конюнктура не предполага участие на „Топлофикация София“ на свободен пазар за доставки на природен газ“. Като основна причина се изтъква, че утвърдените Вътрешни правила за търговия с природен газ не позволяват покупки на цени, надвишаващи регулираните цени.
Към момента миксът за регулирания пазар осигурява по-ниски от пазарните борсови цени и предвид включването на азерския газ няма икономическа логика дружеството да закупува газ по свободно договорени цени.“
Прогнозните сценарии за изплащания на дълга до края на юни 2023 г. (краят на регулаторния период) са на база на прогнозните входящи и изходящи парични потоци – запазване на цената на топлинната енергия в размер на 137.82 лв./МВч за целия регулаторен период; запазване на премията за ВЕКП в размер на 785.82 лв./МВч за периода; средна цена на квотите за въглеродни емисии в размер на 91.30 евро/тон; прогнозна борсова цена на електрическата енергия по тримесечия – четвърто тримесечие 2022 г. – 660 лв./МВч, първо тримесечие 2023 г. – 680 лв./МВч, второ тримесечие 2023 г. – 550 лв./МВч, средна цена на природния газ в размер на 247.97 лв./МВч за четвърто тримесечие на 2022 г., 220 лв./МВч за първо тримесечие на 2023 г. и 180 лв./МВч за второто тримесечие на 2023 г.