Виетнам е мост за България към Азия
Двете страни имат потенциал за засилване на търговията, инвестициите и туризма, казва посланикът на Виетнам в България
Н. Пр. Ле Дък Лиу:
Н. Пр. Ле Дък Лиу е извънреден пълномощем посланик на Социалистическа Република Виетнам в България от 2 април 2013 г. Това е петият мандат на г-н Лиу като професионален дипломат. Преди пристигането му тук той е бил дипломат с мандати в Камбоджа, Лаос, Индонезия и Япония.
Ваше Превъзходителство, как оценявате двустранните отношения между България и Виетнам?
Виетнам и България имат традиционни приятелски отношения и многостранно сътрудничество с дълбоки исторически корени. През изминалите 65 години, от деня на установяване на дипломатически отношения между двете страни, двустранните ни отношения успешно се развиват във всички области, от политическите до търговско-икономическите и инвестиционните. Нашите страни създадоха механизъм за политически диалог на високо ниво с цел през следващите години да се установят отношения на стратегическо партньорство. Успоредно с това, двустранното сътрудничество в областта на сигурността и отбраната, на образованието се развива положително и са постигнати значителни резултати. Специално в търговско-иконмическата сфера отношенията ни се развиват активно, но са все още скромни и не съответстват на политическите отношения и на потенциала и очакванията на двете страни.
В кои области на икономическите отношения между двете страни бихте искали да видите повече динамика и какви конкретни инвестиционни проекти се планират между страните?
Първо, неотдавна държавните ръководители на двете ни страни бяха единодушни в предложението за „нов модел на икономическо сътрудничество”, като се използват силните позиции на всяка от страните. По-конкретно, Виетнам би могъл да внася в България някои стоки от силните си позиции, след което те да бъдат непосредствено преработени на българските пристанища в Бургас и Варна и готовата продукция да се експортира до пазарите в страните от региона.
Второ, правителството на България поддържа и развива най-благоприятните и атрактивни фактори за инвестиционната среда, като политическата и макроикономическа стабилност, най-ниски данъчни ставки и корпоративен данък за бизнеса в ЕС и много подобрения в административната среда. Правителството инициира разширяването и стимулирането на чуждестранните инвестиции с особени предимства в области като машиностроенето, електрониката, електротехниката, производство на коли, медицинска техника, оптиката, лекарствата, информационните технологии и научно-изследователската дейност, стремеж чеждустранните инвеститори да инвестират в индустриалните и технологични зони за производство на високи технологии и иновации.
Считам, че при наличието на такъв добър климат за бизнес инвестиции, виетнамските бизнесмени трябва да проучат възможностите, да направят и разширят инвестициите си в България.
Трето, предпоставките за инвестиции във Виетнам са благоприятни: социално-политическата обстановка е стабилна, икономиката на Виетнам отбелязва непрекъснат ръст (5,6 % през 2014 г. с прогноза до 6,3 % през 2015 г.).
Виетнам притежава здрава работна ръка и огромен потребителски пазар. Страната има много градове и области, които се развиват активно и притежават сходни черти в развитието си с българските градове и области. Много български бизнесмени проявяват голям интерес към регионалното сътрудничество, и конкретно към сътрудничеството с микрорайона на Меконг – един огромен пазар, който се намира в многостранна връзка с транспортната инфраструктура, какъвто е Южният крайбрежен коридор, коридорът Изток-Запад, Транс-Азиатския коридор.
Вярвам, че в близко бъдеще икономическите отношения между двете страни ще отбележат положителен растеж в областта на търговията, инвестициите и туризма. В тези области двете ни страни притежават възможности за диверсификация на експортните стоки, за увеличаване на двустранния стокобмен и на инвестициите в сферите на фармацевтична и химическа промишленост, машиностроенето, леката промишщленост и селско стопанство.
България е държава с голям потенциал в туризма и е привлекателна дестинация за чужденците. Надявам се в близко бъдеще много виетнамски туристически фирми да пристигнат на обучение и обмяна на опит с българските туристически фирми, за да съдействат за развитието на туристическия бранш във Виетнам. Редом с това съществува потенциал за стимулиране на обмена на туристи между двете страни, особено на туристите от Виетнам за България. Предпоставка за това е големият брой виетнамски граждани, завършили образованието си и работили в България.
Според прогноза на Goldman Sachs, до 2025 г. виетнамската икономика ще стане 21-ата по големина икономика. Може ли да разкриете рецептата за успеха на вашата страна?
След повече от 30 г. обновление и с над 7% годишен ръст на развитие, Виетнам излезе от кръга на слабо развитите страни и влезе в групата на развиващите се страни със среден доход на населението. За тези успехи следва да отбележим правилните политики на развитието в съответствие с всеки отделен етап от развитието на Виетнам.
За осъществяването на тази цел Виетнам ще продължи да засилва процеса на реформи и на промени в икономиката с няколко акцента.
Първо, преструктуриране на икономиката като се концентрира върху преустройство в областта на инвестициите, финансите и на държавните предприятия. Целта е да се повиши конкурентноспособността на икономиката, да се създаде устойчив растеж и благоприятна бизнес среда.
Второ, продължаване на пакета от мерки за стабилизиране на макроикономиката, за задържане на инфлацията, за разрешаване на социалните въпроси, за отделяне на сериозно внимание на въпроса за намаляване на бедността и гарантиране благосъстоянието и обществения просперитет.
Трето, съсредоточаване на ресурсите с цел усъвършенстване на пазарния икономически механизъм със социалистическа ориентация, създаване на по-свободна и равностойна конкурентна среда за развитието на икономиката, човешките ресурси и инфраструктурата.
Какви са основните стоки за внос и износ между страните?
През последните години търговско-икономическото сътрудничество между двете страни отбелязва положително развитие. По данните на Националния статистически институт на Виетнам, през 2014 г. общият стокообмен между Виетнам и България е близо 90 млн. щ.д., което е увеличение с 22 млн.щ.д. в сравнение с 2013 г. Основните експортни стоки на Виетнам за България са кафе, черен пипер, памучни прежди, обуща, гуми от каучук, морска продукция. В същото време българските експортни артикули за Виетнам са фармацевтични продукти, препарати за растителна защита, фураж за животновъдството, натурални добавки за производството на фуражи, строителна техника, медна ламарина.
Кои са най-успешните области на сътрудничество между двете страни – България и Виетнам?
Наред с политическите отношения, образованието и обучението е ефективна традиционна сфера на сътрудничество между нашите страни. В годините преди 1990 г. България оказа помощ на Виетнам с обучението на 3600 научни сътрудници и специалисти на всички нива и около 30 000 квалифицирани работници. Тези студенти и аспиранти след завръщането си във Виетнам дадоха своя значителен принос за развитието на страната, както и за укрепването на приятелството между двата народа. Днес над 50 виетнамски студенти, аспиранти и курсанти се обучават в българските висши учебни заведения. По отношение на културата и езикознанието, Софийският университет и Виетнамският университет по социални и хуманитарни науки подписаха споразумение за сътрудничество за откриването на Катедра за изучаването на виетнамски език и култура в Центъра за източни езици и култура към Софийски университет и Катедра за изучаването на български език във Виетнамския университет по социални и хуманитарни науки.
В плановете за 2015 г., какви са основните приоритети за отношенията с нашата страна?
В качеството си на член на ЕС, правителството на България да продължи подкрепата си към Виетнам за развитие на всестранни отношения с ЕС, включително и да въздейства на Европейския съюз за по-скорошното признаване на пазарната икономика на Виетнам и подписване на Споразумение за свободна търговия между Виетнам и ЕС. И обратно, Виетнам в качеството си на един от ключовите членове на АСЕАН да прояви готовност за съдействие и бъде мост за България в укрепване на сътрудничеството й с АСЕАН и другите страни-членки на организацията.