Високите цени връщат интереса към имотите „на зелено“ в България
В началото на миналата година строителите започнаха да принуждават клиентите си да плащат повече, което отблъсна купувачите на жилища в строеж

Снимка: Economic.bg/Архив
Тенденциите на жилищния пазар в България се променят постоянно. Поредното доказателство за това е твърдението на хората от бранша, че високите цени са накарали купувачите отново да се обърнат към покупка „на зелено“ – нещо, от което се бяха отказали в началото на 2022 г.
Миналата година Economic.bg писа за случаи, при които купувачи буквално са били принуждавани от строителите да плащат допълнително, за да довършат апартаментите им, които те са капарирали "на зелено" и са инвестирали освен пари, но и време, за да чакат инвеститорът да приключи сградата. Тази практика вероятно накара голям процент от бъдещите купувачи да се откажат от покупка „на зелено“.
Сега, според Велизар Павлов, част от екипа на Arco Real Estate, тенденцията се обръща. Според него високите цени на имотите в момента прави покупките още на етап ранен строеж по-привлекателни за купувачите. Основно заради по-ниската си цена на фона на завършените сгради.
Инфлацията може да доведе до увеличение на цените на недвижимите имоти и строителните материали, което може да направи имотите в строеж на по-ранен етап о-привлекателни за купувачите. Те могат да видят възможността да закупят имот на по-ниска цена в начален етап на строеж, в сравнение с тези имоти, намиращи се в сграда, която е вече завършена“, казва той в разговор за Economic.bg.
Покупка на земя или на имот „на зелено“?
Според Павлов инвестицията в земя и изграждането на собствен дом върху нея е много по-скъп процес, отколкото покупката в строеж. Една от причините за това е, че изграждането на нова сграда изисква значителни финансови и времеви ресурси. Това включва не само строителството на самата сграда, но и всички допълнителни разходи, като разрешителни, проекти, строителни материали, обзавеждане и т.н.
Това може да бъде интересно за купувачи, които се стремят към по-ниски начални инвестиции и по-голям потенциал за растеж на стойността на имота след завършването му. Ако изберат подход по закупуване на сграда в строеж, то това има своите предизвикателства, като например – по-дълъг период на чакане до завършването на проекта и потенциални рискове, свързани със завършването на строителството“, казва Велизар.
В същото време от последния доклад на Dеlоіttе Рrореrtу Іndех 2023 стана ясно, че търсенето на жилища в България все още изпреварва предлагането, но пазарът изглежда започва да се охлажда. Все по-осезаемо се усеща студеният фронт, който предстои да завладее сектора.