Водещите германски фирми обещаха инвестиции за 631 млрд. евро
Над 60 компании, сред които Deutsche Bank и Siemens, ще представят на канцлера Фридрих Мерц своите инициативи „Произведено в Германия“

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
В понеделник германският канцлер Фридрих Мерц се среща с ръководители на 61 компании, които колективно са обещали инвестиции в размер на 631 млрд. евро до 2028 г., за да възстановят доверието в икономиката на страната.
Фирмите, включително големи играчи като Deutsche Bank и Siemens, ще представят на Мерц и финансовия министър Ларс Клингбайл своите инициативи „Произведено в Германия“.
631-те милиарда евро включват капиталови инвестиции, разходи за научноизследователска и развойна дейност, както и ангажименти от международни инвеститори.
Германската икономика, някога смятана за двигател на Европа, е в рецесия две поредни години и се очаква да се изправи пред трудна 2025 г. с прогнози за растеж, сравним с най-слабите в развития свят.
Главният изпълнителен директор на Siemens Роланд Буш поясни пред вестник Handelsblatt, че парите, обявени от компаниите, са „свеж капитал, но също така и капитал, който вече е ангажиран“.
Нуждаем се от смелостта за структурни промени в политиката и е наложително да последват големи стъпки“, добави той.
Очаква се фирмите на срещата в понеделник да лобират пред правителството за по-бързо одобрение на инфраструктурни проекти и мерки за борба с недостига на работна ръка в Германия.
Правителството посочи, че срещата ще се фокусира върху това как да се подобри инвестиционният климат и привлекателността на Германия като място за правене на бизнес.
Мерц направи съживяването на германската икономика един от основните си приоритети от встъпването си в длъжност, като подчерта по време на лятната си пресконференция миналата седмица, че неговата коалиция „приема наистина сериозно въпроса за намаляване на бюрокрацията“.
Съобщението за срещата идва преди очакваното увеличение на разходите от страна на германското правителство, осъществено благодарение на скорошна реформа за премахване на правилата за ограничаване на дълга и създаването на специален фонд за инвестиции в инфраструктура.
Според президента на германския Институт за икономически изследвания Ifo, Клеменс Фюест, инициативата за насърчаване на иновациите и новите бизнеси е добър знак, както и създаването на инфраструктурния фонд.
Въпреки това германското правителство прие серия от мерки, които нито ограничават разходите, нито укрепват потенциала за растеж“, каза Фюест.
Те включват „пенсионен план за ранно стартиране“, обременен от бюрокрация, както и постоянното намаляване на данъка върху добавената стойност в сектора на хотелиерството и ресторантьорството.
Като цяло, прегледът на икономическата политика на германското правителство разкрива плюсове и минуси“, каза той.