За да овладее рублата, Путин забрани валутните преводи към чужбина
Изваждането на руски банки от SWIFT прати националната валута до историческо дъно

© ECONOMIC.BG / БТА
Руският президент Владимир Путин предприе ответни мерки срещу драстичните санкции на Запада в опит да стабилизира рублата. Той забрани на всички руски граждани да прехвърлят валута в чужбина от утре, 1 март.
Пакетът от мерки включва забрана за плащания в твърда валута, в това число по заеми в чужбина. По-късно централната банка разясни, че рестрикцията „покрива само нови заеми, а не обслужването на съществуващ дълг“.
Съгласно постановлението от 1 март сред забранените ще бъдат следните сделки:
- Валутни операции, свързани с предоставяне от резиденти на чуждестранна валута по договори за заем с нерезиденти;
- Кредитиране от резиденти на чуждестранна валута по техните депозитни сметки, открити в банки и други финансови организации, разположени извън Русия, както и извършване на парични преводи без откриване на банкова сметка с помощта на електронни платежни средства, предоставени от чуждестранни доставчици на платежни услуги;
Руските износители ще трябва да обръщат 80% от валутните приходи, начислени по сметките на резиденти от 1 януари, в рубли и да продължат да поддържат коефициент на ликвидност от 80% в рубли в бъдеще.
Някои инвеститори и икономисти посочиха, че формулировката на указа може да доведе до неизпълнение на дълг.
Текстът „не е формулиран достатъчно ясно и може да се тълкува по различни начини“, пише в бележка Дмитрий Полевой от Locko-Invest, цитиран от Bloomberg.
Мерките на Путин идват в момент, когато международните санкции постепенно парализират руската икономика. Показателно е това, че дори традиционно неутралната Швейцария си позволи да вземе страна и също обяви такива срещу Кремъл. Междувременно се действие се приведе и „ядреното финансово оръжие“ – изваждането на ключови руски банки от системата SWIFT.
Всичко това доведе до рекорден срив на рублата, която само в понеделник потъна с 30%.