Изключването на Русия от SWIFT и опасността от ядрена война паникьосаха пазарите
Петролът се върна на 100 долара, рублата е в режим на свободно падане, а Русия остави борсата затворена

© ECONOMIC.BG / БТА
Петролът на международните пазари скочи и отново се търгува около 100 долара за барел, а руската рубла се срина с около 30% до рекордно дъно в понеделник. Всичко това е в отговор на новите строги санкции срещу Русия, включително блокирането на набор от банки от глобалната информационна система за разлащания SWIFT.
Търсенето на убежище оскъпи долара, докато еврото потъна в резултат на решението на руския президент Владимир Путин от неделя да постави ядрените си въоръжени сили в повишена готовност.
Нарастването на напрежението засили опасенията, че доставките на петрол от втория по големина производител в света могат да бъдат прекъснати, което прати сорт Брент над 100 долара за барел малко след старта на търговската сесия. Към 9.00 ч. българско време ръстът бе ограничен до 4.49% и фючърсите на европейския бенчмарк се търгуваха за 98.30 долара. Лекият американски суров петрол (WTI) поскъпна с 4.66% до 95.78 долара за барел.
Това казвам и на клиентите – всичко, което знаем със сигурност, е, че цените на енергията ще бъдат по-високи и ще има някои печеливши. Това е старо клише, но е вярно – несигурността движи движението в двете посоки“, коментира Джон Милрой, финансов съветник на Ord Minnett в Сидни.
Азиатско-тихоокеанските акции се понижиха, като японският Nikkei 225 падна с 0.25%, докато китайските сини чипове се понижиха с 0.36%. Референтният показател на Австралия обаче добави 0.64%, подсилен от енергийните акции. Индексът на регионалните акции на MSCI загуби 0.58%.
Паневропейският индекс STOXX 50 се понижи с 3.90%, докато фючърсите на британския FTSE – с 1.21%.
Имахме потоп от много негативна информация през уикенда“, каза Кайл Рода, пазарен анализатор в IG Australia. „Говорим за рискове за финансовата стабилност и поръсваме върху това заплахата от ядрена война“.
„Волатилността се засилва“, каза той. „Движението на цените е невероятно променливо.“
Доходността на 10-годишните държавни облигации на САЩ спадна с около 9 пункта до 1.89%, а еквивалентната австралийски доходност се понижи с около 6 пункта до 2.177%.
Еврото се понижи с 1.1% до 1.11465 долара. Златото поскъпна с над 1% до около 1909 долара заради търсенето на най-сигурните активи.
Тази нестабилност ще продължи още известно време, докато прахът се уталожи“, каза Шейн Оливър, главен икономист в AMP Capital.
Междувременно „пазарите ще се люлеят от заглавие към заглавие“, каза той.
Какво се случва в Русия?
Руската рубла се понижи с близо 30% до рекордните за всички времена 119.5 за долар. В резултат на това Руската централна банка повиши рязко основната лихва – от 9.5 до 20%. Московската борса на два пъти отложи началото на търговията тази сутрин, като след това обяви, че търговия в понеделник няма да бъде стартирана.
Очаква се борсовата платформа да отвори търговията на валутния и паричния пазар в 10.00 ч. московско време в понеделник – три часа по-късно от обичайното време за отваряне на валутния пазар, и да преустанови търговията на валутния репо пазар, съобщи борсата.
Беларуската фондова борса също заяви, че ще отложи началото на търговията с един час в понеделник, тъй като пазарът се подготвя за огромна разпродажба.