За източване на банкова сметка хакерите имат нужда от 4 елемента
ГДБОП отчита 3-4 пъти увеличение на всички видове компютърни престъпления по време на пандемията

© ECONOMIC.BG / Unsplash
Пандемията от коронавирус доведе до още по-голям бум на компютърните престъпления. С паралелното настъпване на извънредната обстановка ГДБОП отчита 3-4 пъти повишаване на всички видове кибератаки, като ежедневно постъпват 50-80 сигнала за нападения. Това стана ясно от думите на комисар Владимир Димитров, директор на отдела по киберпрестъпност в ГДБОП, в ефира на bTV.
В основата на най-честите престъпни схеми остават фишинг собщенията и имейлите, като около 15-20% от ежедневните сигнали в ГДБОП са именно за такъв вид атаки. Подобна измама, придобила особена актуалност напоследък, е свързана с платформи за търговия със стоки втора употреба. При нея хакерите се възползват от легитимни сайтове, за да заблудят потребителя да има предостави подробности за банковата си сметка и така да му източат средствата.
Жокер, че се случва нещо нередно, е това, че потребителят бива подканван да продължи комуникацията с потенциалния купувач в някое чат приложение. Там обикновено му се изпраща линк към платежна система, от която да може уж бързо да изтегли сумата за артикула. Вместо да влязат пари по сметката му обаче, тя всъщност бива източена.
Това може да се случи, след като човек предостави всички четири основни елемента – номер на банкова карта, дата на валидността ѝ, имената от пластиката и трицифрения код за сигурност, обясни Димитров.