Занаятът – кръстник на фамилиите в Европа
Най-много са ковачите и мелничарите, на Балканите преобладават поповете

Някога са наричали човека само с кръщелното му име. След него стояла професията или прикачали осмиващ прякор. По-късно прибавили частицата „ов” и много от тези прoзвища станали фамилни имена.
Днес по фамилията може да се познае занаятът на предците. Европа е пълна с ковачи и мелничари, а Балканите – с попове и ходжи, казва Марчин Киура, полски специалист по компютърни науки. С помощта на данни от Wikipedia и интернет форума Reddit той е направил карта, която показва най-популярните европейски фамилии, произлизащи от някаква професия.
Излиза, че и на Запад, и на Изток ковачите са най-много. В над 10 европейски държави, включително Великобритания, аналози на нашето Ковачев са най-разпространената фамилия, свързана със занаят.
От „ковач” тръгват английското Смит, италианското Ферари, португалското Ферейра. Ковачи са родоначалници на семействата Ковалски в Полша, Кузнецов в Русия, Кавалиаускас в Литва, Калейс в Латвия, Льофевр във Франция, Ковач в Словакия и Унгария, Ковачевич в Сърбия, Ковачич в Словения, Ковальов в Беларус. В Холандия това име звучи като Де Смет, а в немскоговорещите райони – като Шмит.
Мелничарите също са в изобилие. Мюлеровците са мнозинство в Германия и Швейцария, а Мьолер е най-популярната фамилия в Скандинавия. Изключение прави Финландия, където доминиращото фамилно име, свързано с професия, е Кинунен – кожар, говедар.
„Мелничаров” е водеща от занаятчийските фамилии и в Испания – Молина, и Украйна – Мельник. Всички те говорят, че основателят на рода някога е имал мелница.
Картата е на основата на държави, а не на етнически или културни региони, обяснява авторът. Но на Балканите според обзора на Киура вариации на фамилията „Попов” преминават границите и доминират целия регион. Ученият свързва това с факта, че в православните страни на полуострова нисшите свещеници не са полагали обет за безбрачие.
В Румъния това е фамилията Попа, в Гърция – Пападопулос, в Македония – Поповски. Попович са №1 в Сърбия и в Черна гора.
В 3 други балкански държави най-популярната фамилия също е на духовник, но ислямски – имам. Фамилията Ходжич е най-популярна в Босна и Херцеговина, а в Албания и Косово най-разпространената е Ходжа.
Интересно е, че важната в миналото професия хлебар е кръстила мнозинството фамилии само в Холандия – Бакер. Конкурират ги рибарите – Визер. Може би защото повечето хора са си пекли хляб вкъщи.
Фамилиите Дворжак в Чехия и Хубер в Австрия означават едно и също – богат земевладелец, обитаващ голямо имение.
Малко държави в Европа се различават от останалите с фамилиите си, свързани със занаяти. Във Финландия например най-популярни са Говедарови – Кинунен и Кеконен. Мърфи – морски воин, преобладава само в Ирландия. Среща се и под формата Макмърфи (син на Мърфи).
В Турция от професиите надделява Авджи – Ловджиев, но тази фамилия се е наложила в по-нови времена и според автора може да не идва директно от ловджия.