Започна реконструкцията и модернизацията на СГПСОВ „Кубратово“
Когато работата по нея приключи, пречиствателната станция ще е най-голямата и най-модерната на Балканския полуостров

Снимка: ГБС
На площадката на Софийска градска пречиствателна станция за отпадни води (СГПСОВ) „Кубратово“ беше направена първа копка, с която стартираха дейностите по реконструкция, модернизация и доизграждане на съоръжението. Изпълнител е ДЗЗД „СПСОВ-Кубратово“ с водещ партньор „ГБС-Пловдив“ АД и с участието на „Главболгарстрой“ АД.
На събитието присъстваха зам.-кметовете на Столичната община (СО) по направление „Обществено строителство“ инж. Ангел Джоргов и по „Финанси и здравеопазване“ Дончо Барбалов, Петър Костов, директор на Дирекция „Строителство“ в СО, Васил Тренев, изпълнителен директор на „Софийска вода“ АД, инж. Димитър Карамитрев, председател на УС на „ГБС-Пловдив“ АД, и инж. Димитър Теллиев, изпълнителен директор на „ГБС-Пловдив“ АД, както и Живко Ценов, главен проектант на обекта от фирма WEP.
Планираните строително-монтажни работи (СМР) се реализират в рамките на проект „Изграждане на ВиК инфраструктура в Столична община“ по Оперативна програма „Околна среда 2014 – 2020“. Той е на обща стойност 140.5 млн. лв., от които 96.5 млн. лв. са безвъзмездна финансова помощ от ЕС, а 44 млн. лв. са собствен принос на Столична община. Реконструкцията на СГПСОВ „Кубратово“ възлиза на 57 млн. лв. Целта на проекта е да се подобри ефективността на пречистването на отпадните води, като се понижи крайното съдържание на амоняк в пречистената вода, да се намали еутрификацията, както и чрез внедряване на ново съоръжение за третиране на утайки да се намали тяхното количество. Заложените проектни индикатори са да се постигне отстраняване на амоняк до 80 – 90% и на общия азот до 75 – 85%.
Инж. Димитър Теллиев разказа пред журналисти, давайки повече подробности, за предстоящата работа на терен по ПСОВ „Кубратово“.
Договорът се сключи на инженеринг в края на миналата година. Процесът на проектиране протече двуфазно – идеен и технически проект“, обясни изпълнителният директор на „ГБС-Пловдив“.
На снимката: Инж. Димитър Теллиев, изпълнителен директор на „ГБС-Пловдив“ АД
Той обясни още, че проектът включва изграждане на байпасна връзка GRP DN2000 от съществуващия аериран пясъко-масло задържател до биобасейните. На площадката ще се изградят и по два биореактора и вторични утаители, които ще подпомогнат ефекта на пречистване, а именно анамокс реактор – първото в България подобно съоръжение.
Нека да си представим два биобасейна с кръгла форма, които са пълни с малки пластмасови носители. Върху тези носители се отглежда биофилмът, който спомага за свалянето на концентрацията на силно замърсените води и по този начин се подпомага пречистването“, разказа още инж. Теллиев.
Малко по-надолу ще се изгради изцяло нова сграда, в която ще бъдат разположени първите по рода си в България две линии THP реактори, които ще стерилизират утайката във вид на течност и, стабилизирайки я чрез пара, ще спомогнат за увеличаване производството на биогаз, а същият ще бъде оползотворен за производство на електрическа енергия.
Проектът предвижда доставката и монтажа на спомагателно оборудване, необходимо за нормалната работа на двете технологии. Това са центрофуги за обезводняване на утайката от ново поколение, както и парни котли и редица съпътстващи сгради и съоръжения.
Имаме изравнителен резервоар с помпена станция за утайковите води и нова помпена станция за подготовка на техническа вода. Цялата техническа вода, необходима за процеса ще се рециклира от пречистената вода на изход СПСОВ. За целта пречистената вода ще се третира допълнително с барабанни микрофилтри, след което ще бъде дезинфекцирана през UV инсталация", обясни инж. Теллиев
Столичният зам.-кмет с ресор „Обществено строителство“ Ангел Джоргов определи днешния ден като „един прекрасен ден“, защото започва последният етап от изграждането и разширяването на канализационната система, ВиК системата на София. Според него, въпреки че ПСОВ "Кубратово" ще е една от най-големите и най-модерните на Балканския полуостров, „не означава, че София и инфраструктурата на Столична община не трябва да спира да се развива.“
С тази инвестиция, която е от над 50 млн. лева, по-голямата част от които европейско финансиране, ние ще имаме възможност да модернизираме и подобрим работата на пречиствателната станция, да намалим нивата на азот и амоняк в пречистените води, които отиват в р. Искър и ще позволи пречиствателната станция да покрива най-високите екологични норми“, каза Джоргов.
Той разказа още, че през последните няколко месеца Столичната община е започнала, а на места вече и приключва, строителството в 7 столични района, в които пак по същия проект изгражда ВиК инфраструктура, модерна, разделна канализация, която позволява водите, които имат нужда от пречистване, да идват в "Кубратово", а чистите да отиват в приемниците, т.е. в реките и по този начин да се пази екосистемите и да се намалят разходите за пречистване на ПСОВ "Кубратово".
Благодаря от името на дружеството изпълнител за гласуваното доверие, на това доверие мога да ви гарантирам, че ще отвърнем с качество. Събрали сме екип, който притежава достатъчно опит в изпълнението и проектирането на пречиствателни станции, с изключителен опит в сферата на пречистването на отпадъчни води", коментира Димитър Карамитрев, председател на УС на „ГБС-Пловдив“.
Той открои проектантския екип, ръководен от инж. Живко Ценов, и фирма „Уеб“, както и екипът, ангажиран с изпълнението на проекта, ръководен от инж. Димитър Теллиев. „Това са хора, които в последните години ръководят едни от най-големите проекти в сферата на пречистването на отпадъчни води“, добави Карамитрев.
Според него основното предизвикателство на настоящия проект не е краткият срок за изпълнение и внедряването на технологията за термална хидролиза. „Основното предизвикателство тук е с тази първа копка и след тази първа копка, ние да направим първата крачка към една по-чиста природа и към едно по-добро бъдеще за нашите деца. Така че, наистина, нека си пожелаем успех и в края на годината да се поздравим с него.“
Той изтъкна професионализма на екипа на Столична община и на надзорната фирма Транс Консулт“.
Дончо Барбалов, заместник-кмет с ресор "Финанси и здравеопазване" на Столичната община, благодари на г-н Тренев и неговия екип, които са помогнали изключително много при подготовката на този проект, и на управляващия орган, които повярваха, подкрепиха този проект и осигуриха финансиране.
Сега най-трудното предстои – екипът на г-н Джорбов да свърши работата, заедно със строителя и да може в края на годината да се поздравим с една модернизирана пречиствателна станция, която да затвърди водещата роля на СО и на водния цикъл на СО в района", каза Барбалов.
Васил Тренев, изпълнителен директор на „Софийска вода“ АД, коментира, че ПСОВ "Кубратово", оперирана от дружеството, е еталон за енергийна ефективност в европейски мащаб и дори в цялата група на френската компания "Веолия", от която е част "Софийска вода".
"Тук произвеждаме електрическа енергия, която задоволява нуждите на цялата ПСОВ и позволява на "Софийска вода" да бъде между 85 и 90% енергийно независима. С настоящото съоръжение, което предстои да бъде изградено по европейски проект, ще подобрим технологичната възможност на пречиствателната станция не само от екологична гледна точка, но от гледна точка на енергийна ефективност, тъй като чрез него ние ще имаме възможност за по-добро оползотворяване на биологичния отпадък, респективно по-добро пречистване", обясни Васил Тренев
Ще бъде намалена азотната и фосфорна компонента в утайката. "Така че с един куршум два заека – и екология, и енергийна независимост."