Защо газовите проблеми на Европа ще са още по-големи догодина?
Хората ще трябва да променят начина си на живот, защото нестабилността ще се задържи поне до 2025 г., прогнозират анализатори

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Докато европейските политици се фокусират върху оцеляването на региона тази зима, следващата година може да бъде дори по-лоша, смятат анализатори. Загубата на руските доставки на природен газ ще доведе до по-бързо изчерпване на запасите, когато температурите паднат през идните месеци и ще направи процеса на подготовка за следващите отоплителни сезони още по-труден. Тъй като към момента няма налично бързо решение, очакванията са напрежението да продължи поне до 2025 г.
Европа може да има още по-голям проблем през следващата зима“, коментира Ник Ден Холандер, главен търговски директор на германския енергиен гигант Uniper SE, в интервю на конференцията Gastech в Милано тази седмица, цитиран от Bloomberg. „Възможно е нациите да не могат да запълнят хранилищата през следващото лято толкова, колкото успяхме да го направим тази година.“
Европа се намира в най-тежката си енергийна криза от 50 години, тъй като Русия намалява доставките в отговор на санкциите срещу нейната инвазия в Украйна. Растящите цени засилиха кризата с разходите за живот и тласнаха икономиките към ръба на рецесията.
Европейските лидери опитват да се справят с краткосрочните удари, като са заделили повече от 300 милиарда евро (297 милиарда долара), с които да смекчат болката от растящите енергийни разходи тази зима. Но те ще трябва да преизчiслят харчовете си, когато взетите сега мерки приключат действието си, а все още няма облекчение.
„Някъде между 2025 г. и 2027 г. ще видим цените в Европа да се върнат там, където бяха в началото на 2021 г.“, прогнозира Ед Морс, глобален ръководител на отдела за изследване на суровините в Citigroup.
Той отбелязва, че капацитетът за износ на втечнен природен газ „не нараства за една нощ“.
След десетилетия на увеличаване на зависимостта от Москва, регионът сега е изправен пред болезнена трансформация. Междувременно хората са принудени да ограничават потреблението си, а предприятията да намалят производството.
„Това ще доведе до унищожаване на търсенето“, каза Чариф Суки, председател и съосновател на разработчика на LNG Tellurian Inc.
Хората ще трябва да променят начина си на живот. По-рядко ще карате колата си, по-рядко ще пускате отоплението си, по-рядко ще пускате осветлението си и ще трябва да живеете със свито индустриално производство.“
Ключовият проблем е, че руският газ – който миналата година покри около 40% от търсенето на Европейския съюз – не може лесно да бъде заменен. След като ПАО „Газпром“ спря за неопределено време потоците по газопровода „Северен поток“ през уикенда, следващите може да са доставките през Украйна.
„Ако крайната игра на Кремъл е напълно да лиши Централна Европа от руски газови доставки, тогава със сигурност транзитът през Украйна е изложен на риск“, изтъкна Лора Пейдж, старши LNG анализатор в компанията за енергийни данни Kpler.
ЕК днес официално предложи налагане на таван на цените на вноса на руски газ, след като Владимир Путин предупреди, че Москва ще спре да доставя, ако такъв бъде въведен.
Конфликтът подчертава натиска върху европейските лидери да диверсифицират източниците на енергия. Сега Норвегия пое водеща роля като доставчик на газ за Европа, но тя няма капацитет да компенсира напълно количествата от Русия. Други близки доставчици като Азербайджан и Алжир също се сблъскват с подобни затруднения.
Втечненият природен газ, който може да се транспортира с кораб от далечни производители като САЩ и Катар, е обещаващ вариант. Германия – която е сред най-застрашените страни от загуба на руски доставки – ще опита да отвори първите си плаващи LNG терминали през следващите месеци.
Но капацитетът за внос е само едната страна на проблема. Световното производство на LNG вече е ограничено и увеличаването на капацитета отнема поне три години, според Колин Парфит, вицепрезидент на Chevron Corp. Междувременно Европа трябва да се съревновава с Азия за съществуващите обеми през следващите няколко години.
Тъй като Старият континент е изправен пред по-малък запас от наличен газ, пазарите ще останат напрегнати в обозримо бъдеще. „Ще се върнем към по-нормална ситуация, но това ще отнеме време“, заключи Хелге Хаугане, старши вицепрезидент на норвежката енергийна компания Equinor ASA.
Нестабилността в цените е тук, за да остане за по-дълго.“