Защо изтриването на нещо от интернет е „почти невъзможно“
Експерти съветват потребителите да бъдат извънредно предпазливи с информацията, която споделят онлайн

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Повечето хора вероятно ще изживеят цифровия си живот с предположението, че могат да изтрият публикациите, съобщенията и личните си данни от услугите, когато пожелаят. Но това всъщност не е така, както стана ясно и от изслушване на бившия ръководител по сигурността на Twitter Питър „Mudge“ Затко пред комисия в американския сенат.
Известният хакер, превърнал се в остър разобличител на компанията, каза пред сенатската комисия миналата седмица, че социалната мрежа не изтрива надеждно данните на потребители, които анулират своите акаунти. Думите му са поредната порция тежки обвинения срещу Twitter от негова страна.
Затко, емблематичен хакер през 90-те години на миналия век, минал по-късно от страната на „добрите“, бе нает от основателя и бивш главен изпълнителен директор на Twitter Джак Дорси през 2020 г., за да помогне за справяне с опасенията за сигурността. През януари 2022 г., вече при новото ръководство, той бе отстранен с мотива за слаби резултати.
Няколко месеца по-късно Затко направи разкрития за нередности и пропуски в сигурността на компанията. Сигналът бе подаден първо в CNN и The Washington Post миналия месец. Twitter категорично отрича обвиненията и настоява, че бившият ѝ служител рисува „фалшив разказ“.
В свидетелските си показания сега Затко каза, че Twitter не изтрива надеждно данните на потребителите, в някои случаи защото е изгубил следата на информацията. Колкото и стряскащи да са думите му, подсказващи (почти) престъпното нехайство на гиганта, те са и напомняне към потребителите за това колко често за нехайни към данните, които споделят онлайн.
„Звучи много просто, но каквото и да качите там, не очаквайте никога повече да стане частно“, каза Сандра Мац, изследовател на социалните медии и професор в Columbia Business School, пред CNN.
Изтеглянето на нещо от интернет, натискането на бутона за нулиране – е почти невъзможно.“
Залогът за контрол над собствените данни онлайн не е бил никога по-висок в САЩ, откакто през юни там бе премахнато констотуционното право на аборт. След като Върховният съд отмени историческото решение от 1973 г., известно като Роуд срещу Уейд, вече има потенциална възможност да се използват хронология на търсенията, данни за местоположение, текстови съобщения и други, за да се накажат хора, търсили в интернет услуги за аборти.
През юли компанията майка на Facebook – Meta, бе подложен на засилен контрол, след като излязоха новини, че съобщения, изпратени през Messenger и достъпени след това от правоприлагащите органи, са били използвани за обвиняване на тийнейджърка от Небраска и нейната майка в незаконен аборт (б.р. – няма индикация, че някое от съобщенията в този случай е било изтрито преди това.)
Рави Сен, изследовател по киберсигурност и професор в Тексаския университет A&M, каза, че правоприлагащите органи и други групи „с ресурси и достъп до правилния вид инструменти и умения“ вероятно биха могли да възстановят изтритите данни при определени обстоятелства.
Сен отбелязва, че много хора не знаят какво се случва с данните им. Всяка публикация, независимо дали е имейл, коментар в социални медии или лично съобщение, обикновено се запазва на устройството на потребителя, устройството на получателя и сървърите, притежавани от компанията, чиято платформа човек използва.
В идеалния случай, каза той, ако потребителят, който е генерирал съдържанието, го изтрие:
съдържанието трябва да изчезне и от трите места“. Но като цяло, добавя Сен, „това не се случва толкова лесно.“
Експертът отбелязва, че човек може да се свърже с компанията и да поиска данните му да бъдат изтрити от сървърите. По думите му обаче малцина стигат до такава стъпка. Все пак шансовете за възстановяване на изтрито съобщение от устройството на потребителя намаляват с времето, добави той.
Най-добрият начин да контролирате вашите онлайн данни е да използвате предимно приложения, които предлагат криптиране от край до край, посочват експерти по поверителността. Също така е важно да управлявате настройките си за архивиране в облак, за да сте сигурни, че личните данни от криптирани услуги не са достъпни другаде.
Но дори и с всички предпазни мерки, които човек може да вземе от своя страна, след като пуснете нещо онлайн, казва Мац, „вие по същество сте загубили контрол“.
„Защото дори ако Twitter изтрие публикацията сега или вие я изтриете от Facebook, някой друг може вече да е копирал снимката, която сте качили там“, отбелязва тя.
Мац препоръчва на хората да бъдат по-внимателни към това, което споделят в платформите на технологичните гиганти. Макар и да звучи песимистично, тя смята, че е по-добре да сме извънредно предпазливи онлайн.
Просто приемете, че всичко, което покажете там, може да се използва от всеки и ще живее вечно“, заключи Мац.