Здравният министър забеляза спад на заразените, ще изпълни препоръката на Борисов
Данните за България продължават да показват над 40% заразени с COVID, а смъртността в България дори расте

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Забелязва се тенденция на намаляване на новозаболелите и на намаляване на натиска към лечебни заведения, днес също имаме данни, които ни навеждат в тази посока. Ако до края на седмицата нещата се запазят по този начин, на 14 декември яслите и детските градини ще бъдат отворени отново. Това заяви пред журналисти здравният министър проф. Костадин Ангелов, изпълнявайки препоръката на премиера Бойко Борисов от вчера да се отворят тези заведения, „за да могат родителите им да работят“.
Припомняме, че главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев преди седмица също обяви, че вероятно първо ще бъдат отворени детските градини и яслите, но той предвиждаше това да се случи на 21 декември, когато изтичат сега предприетите мерки.
Според Ангелов до следващия четвъртък ще са събрани достатъчно данни за ефекта от останалите противоепидемични мерки, за да може да се планира какво ще се случва у нас след 21 декември. „Над 17 са показателите, които следи дирекция „Здравен контрол“. Важно е какъв ще е процентът на позитивните тестове, какво ще бъде числото на лекуващите се в лечебни заведения, на тези в интензивни отделения, как върви възрастовата структура и броя на починалите“, обясни здравният министър.
В отговор на въпрос на bTV какво от поредните над 40% положителни тестове дава основание за разхлабване на мерките, той отбеляза, че не става дума за 40% болни от цялото население, а за 40% позитивни тестове на лица, много от които имат симптоми.
Когато му беше напомнено, че в тази картина не влизат антигенните тестове, проф. Ангелов посочи, че винаги е бил радетел на приравняването им с PCR изследването, но иска експертите да постигнат единно мнение по въпроса. По думите му към момента дебатът върви именно в посока приравняване. Решението се очаква другата седмица.
Преди дни Европейският център за превенция и контрол на заболяванията промени дефиницията за случай на COVID-19 като включи бързите антигенни тестове като лабораторен метод за доказване на инфекцията наравно с PCR
Припомняме, че много от големите западни държави вече заговориха не за съкращаване на срока на действие на мерките, а за тяхното удължаване. Така направиха Германия, Франция, Англия, Гърция и др. Те взимат тези решения, защото спадът при заболеваемостта не е достатъчна, а не както в България – почти без промяна.