Зърното продължава да поевтинява
В България котировките са колебливи

© ECONOMIC.BG / Pixabay
За втора поредна седмица цените на повечето основни зърнени контракти по световните борси запазват тренда надолу. Изключение прави рапицата, показва анализ на Софийска стокова борса АД за периода за 7-10 декември.
В подкръг „Зърно“ котировките през седмицата са колебливи. Хлебната пшеница се търси на 540 – 550 лв./тон, а се продава на 570 лв./тон. Царевицата се търси на начална цена от 480 лв./тон, срещу 505 лв./тон от страна на продавачите. Цената „купува“ на маслодаен слънчоглед от място е 1050 лв./тон, „продава“ е на 1100 лв./тон. Всички цени са без ДДС.
В подкръг „Хранителни стоки” цените на основните стоки засега продължават да бъдат стабилни и непроменени, ново е предлагането на консерви от варива, варива с месо и пилета клас А на 3.60 лв./кг.
В последните две седмици се наблюдава едно поевтиняване. Но нищо не е сигурно, тъй като трендът зависи от Русия и Украйна. При нас черноморският басейн е по-основен за ценообразуването. В България количествата, които излизат на пазара, са по-малки. При по-засилено търсене, се покачват цените. В момента се наблюдава успокоение на пазара“, каза за bTV изпълнителният директор на СББ Васил Симов.
Пшеницата отвъд океана поевтиня с 11 долара до 332 долара/тон, тази във Франция с 12 евро до 286 евро/тон. Цените в Украйна и в Русия са почти идентични с минус 2 долара на 334 и 335 долара/тон. При царевицата в САЩ цената леко се възстанови с плюс 7 долара до 269 долара/тон, в Украйна отново имаше понижение с 10 долара и цените станаха съответно 269 и 280 долара/тон.
Ечемикът също следва низходящата тенденция: в Украйна минус 5 долара и 300 долара/тон, във Франция минус 9 евро и 262 евро/тон. Рапицата в Европейския съюз (Еuronext) този път обаче сериозно отскочи нагоре и поскъпна с 29.25 евро до 709.25 евро/тон. Нерафинираното слънчогледово олио на борсата в Ротердам остана без промяна на старата си цена от 1420 долара/тон. Рафинираната захар все още е с колебливо движение и сега поскъпна с 26 долара до 510.70 долара/тон на борсата в Лондон.
Симов коментира дали се очаква покачване на цените в следващите седмици. „Наблюдава се, че при нов щам на коронавируса цените на харните, обратно на петрола тръгват нагоре. Това се дължи на притеснението на големите играчи какво ще стане и дали няма да спре икономиката в някои части на света. Сегашните цени на борсовите стоки – гориво и зърно ясно показват, че има икономическа криза“, обясни Симов.