100 запечатани във времето
С този фотографски цикъл Теодора Нишков поставя началото на свой пожизнен проект за създаване на национална визуална банка
Търся хора със силна градивна искра и харизма. Снимането на такива личности е духовна практика. За мен не е тъй нужно да отида в храм, да извървя свещен път, моите свещени места са хората, те са моят свещен път. Това казва Теодора Нишков по повод своята фотографска изложба „100 запечатани във времето“, която включва портрети на ярки български обществени личности - художници, философи, режисьори, политици, изследователи, журналисти, писатели, учени, министри, музиканти, професори, юристи, дизайнери и учители.
Определя ги като строители на съвременна България: „Всички те полагат достойни усилия за благоденствието на българското общество и са богатство за културния и обществения живот на страната. Изложбата събира имена със силен фокус, личен център, собствена посока и посветеност, те са камък в градежа, тежащ на своето си място‘‘.
Портретите на д-р Петър Берон и доц. Цочо Бояджиев
Памет
„Съхраняването на визуалната памет е стойностен акт. Теодора е втората в Европа след именития френски фотограф, карикатурист и журналист Надар, но тя по свой начин иска да представи лицата и несломимия дух на една нация. Забележителна е нейната концепция да създаде визуална банка, която да държи жива националната памет за времена и хора. Снимките са на ръба на конвенционалната фотография, създадени са с фина естетика и професионален перфекционизъм“ - посочва известният наш фотограф доц. д-р Александър Нишков, който е и неин спътник в живота. Той добавя: „В изкуството на фотографията не съумяхме да създадем публика. Напоследък обаче интересът става по-голям и е радващо, че „100 запечатани във времето“ успя да привлече толкова много хора да видят тези портрети в галерия „Шипка 6“ в столицата. Теодора има желание „запечатаните от времето“ да контактуват помежду си и да се сближават, да се създаде среда, която обединява, а не разединява“.
Невена Иванова пред портрета си
Социална антропология
„Тези портрети са част от иконографията на съвременното развито общество. Това е един от мащабните проекти, които се реализират в българската фотография днес. Мащабен е като пространство – изпълва голямата зала на галерията на ул. „Шипка“ 6, мащабен е и във времето, защото Теодора Нишков, си е поставила за цел да го реализира през целия си професионален живот“, твърди медийният експерт доц. Георги Лозанов. По думите му направените фотографии са повече от портрети, защото са създадени с по-цялостен изследователски поглед на една своеобразна социална антропология, на социална и човешка среда, която може да се наблюдава и изучава чрез образите на нейните именити представители. Тази изложба помага да осъзнаем, че фотографиите са носители на средата, на която ние всички принадлежим.
Явор Кирилов, секретар на Н.В. Цар Симеон II, и юристът Георги Божидаров
Накъде и как
Теодора Нишков е приела като своя мисия да превърне „Запечатани във времето“ в пожизнен проект. Първите 100 са само началото на идеята, зародила се през 2022 г. Досегът с такива личности ѝ позволява да ги изучава и да разсъждава за човещината, ценностите и достойнството. По този начин фотографията става своеобразно „оръжие“ на индивидуалността. Опознавайки тези хора, наблюдавайки ги как те се движат и как изпълват пространството, пред нея се разкрива различен свят на жизненост, мъдрост и сила. Тя продължава да търси и да открива онези, които променят полето около себе си по градивен начин и „заразяват“ с позитивизъм останалите. И така до следващата изложба с портрети на съвременници, които градят устоите и дават колорита на българското общество.
Доц. д-р Александър Нишков