2013: Най-значимите световни събития (Част 1)
С какво ще запомним отиващата си година
2013 г. премина под знака на много политически събития, които не донесоха съществени геополитически размествания, тъй като лидерите на водещите държави останаха на своите постове. Освен наситена с политически събития, годината бе белязана от масова вълна на протести, военни конфликти, бежанска криза и няколко големи икономически сделки. Екипът на Economic.bg събра най-значимите събития в световен мащаб през изминалата година в кратък обзор в две части.
ЯНУАРИ
Барак Обама – втори мандат
На 20 януари Барак Обама пое втория си мандат като президент на САЩ, а на 21-ви положи клетва пред 900 000 души и върху две библии. Над едната от тях през 1861 г. се е заклел Ейбрахам Линкълн, а другата е принадлежала на бореца за права на чернокожите американци Мартин Лутър Кинг. В 18-минутната си реч по повод встъпването той призова за нови идеи и технологии за преустройство на управлението, на данъчния кодекс, за образователна реформа и предоставяне на гражданите на знания и умения, необходими им да работят по-усърдно, да научават и постигат повече. Ще трябва да вземаме трудни решения за ограничаване на федералния дефицит и разходите за здравеопазване, страната ще работи и за справяне със заплахата на климатичните промени, като продължи да върви по пътя на устойчива енергетика, каза президентът.
ФЕВРУАРИ
Папа Бенедикт XVI се оттегля от поста си
На 11 феруари главата на Римокатолическата църква папа Бенедикт XVI обяве, че се оттегля от поста си, считано от 28 февруари. Като причина той изтъкна, че вече няма сили да изпълнява задълженията на службата си заради напредналата си възраст. С това той стана първият папа от Средновековието насам, който предприема тази стъпка. Последният папа, отказал се от престола, е папа Грегорий XII през 1415 г.
"В днешния свят, предмет на толкова много резки промени и разтърсван от въпроси от дълбоко значение за живота на вярата, за да пазя делото на Свети Петър и проповядвам Божията истина, са необходими както сила на ума, така и на тялото. Но това са все сили, които през последните няколко месеца се влошиха до степен, която ме кара да призная неспособността си да изпълнявам адекватно поверената ми служба. Скъпи братя, благодаря ви най-искрено за цялата любов и работа, с която сте ме подкрепяли по време на моята служба и моля за прошка за всички мои слабости", заявил 85-годишният папа според декларация на Ватикана.
Метеоритът в Челябинск
Около 9,15 ч. местно време на 15 февруари в небето над Челябинска и Свердловска области е забелязан ярко светещ падащ обект, оставящ дълга следа от дим. Метеоритът пада от юг-югоизток, и се взривява в стратосферата над Челябинск, като осветява много ярко огромна площ. Минути по-късно ударна вълна разтърсва града и населените места в областта. Ранени са най-малко 1200 души, най-вече от счупването на стъкла от ударната вълна. Мястото на удара по-късно е установено в замръзнало езеро на един километър от град Чебаркул.
Въз основа на данни от предварителни проучвания на орбитата на метеорита, това събитие не е свързано с преминаването на астероида 2012 DA14 на разстояние от 27 700 km покрай Земята по същото време.
След инцидента се появиха различни версии за това как се е получил и дали действително става дума за експлозия на метеорит. Месеци по-къно отломки от метеорита бяха извадени от езерото Чербакул. Руски учени са потвърдили, че фрагментите са метеоритни.
МАРТ
Папа Франциск начело на Ватикана
Точно в 19,07 ч. на 13 март над Ватикана се разстла бял дим, което ознаменува изборът на нов глава на римокатолическата църква. Това е аржентиският кардинал Хорхе Марио Берголио, който избра да носи името Франциск. Това е първият папа от Новия свят и първият с не-европейски корени от 1200 години насам. Франциск е и първият папа от ордена на йезуитите.
Новият папа е известен със своето смирение и скромния начин на живот. Той се отказа от луксозния папски апартамент от Апостолския дворец във Ватикана.
Франциск се зае с някои реформи на папските институции, на първо място – т.нар. Ватиканска банка, която преди години бе замесена в скандал с пране на пари, както и засилване на мерките срещу сексуалните престъпления над деца. Папата е и твърд противник на еднополовите бракове, абортите и евтаназията.
Папа Франциск бе обявен за личност на годината от списание „Тайм” и е най-обсъжданата личност във Фейсбук през 2013-а.
Сбогом, Чавес!
На 5 март от този свят си отиде президентът на Венецуела и легендарна световна политическа фигура Уго Чавес. Роден през 1954 г., той ръководи страната от 1999 г. В края на 2012 г. спечели четвърти президентски мандат.Чавес беше болен от рак и в последните години от живота си се бе подложил на няколко операции срещу болестта.
Считан от западните страни за диктатор, Чавес бе обичан от своите сънародници като баща на нацията. Хиляди венецуалци с дълбока скръб изпратиха в последния му път своя лидер.
Чавес стъпва на политическата сцена, след като на 4 февруари 1992 г. оглавява неуспешен военен преврат срещу президента Карлос Андре Перес. След две години в затвора е помилван и създава собствена партия - „Движението на петата република“. Печели изборите през 1998 г. и оттогава е начело на страната. Поема властта с редица реформи, най-вече в социалната сфера – образователни програми, здравни услуги и помощ за най-бедната част от населението. Тези дейности се финансират с непресъхващите приходи от продажби на петрол, като Венецуела е считана за държавата с най-много залежи на черото злато в света. Чавес се обявява за твърд противник на капитализма, на западния свят и най-вече – на САЩ, като дори обвинява страната в опити за атентат срещ унего.
Финансира антиамерикански настроените режими в цяла Латинска америка, начело с Куба, както и по света. Сред най-приближените му са лидерите на Сирия, Иран, Китай.
И докато милиони венецуелци го смятат за своя месия, критиците му го обвиняват в авторитаризъм, безконтролна национализация и пилеене на приходите от петрол. Защото въпреки че е най-богатата на залежи държава, Венецуела тъне в мизерия - доходите са ниски, има недостиг на храни и основни потребителски продукти.
АПРИЛ
Желязната лейди си отиде
На 8 април 2013 година от този свят си отиде Маргарет Тачър. Тя е първата и единствена жена министър председател на Великобритания в периода 1979-1990 година. Нейното име е синоним на модернизацията и реформирането на британската икономика. Тя провежда безкомпромисно дясно управление с тотална приватизация и други стъпки за намаляването на ролята на държавата и синдикатите в икономиката, както и намалява социалните помощи, закрива губещи предприятия. Заради това оценките за нея са противоречиви – от най-успешния британски политик, до Смятана е за крайно десен политик, антикомунист, изиграл съществена роля в Студената война. Именно съветската пропаганда й дава прозвището „Желязната лейди”, с което ще остане в историята.
Експлозии на маратона в Бостън
В 14,45 местно време на 15 април две експлозии избухват по време на финала на маратона в град Бостън, Масачузетс, САЩ. Загиват трима, а ранените са над 260 души. ФБР поема разследването на случая, който е обявен за терористичен акт. По-късно са обявени и двама заподозрени като извършители – братята Джохар и Тамерлан Царнаев – чеченци, които дълги години живеят в САЩ. На 18 и 19 април след полицейска акция по преследването им, в която е ранен и служител на реда, загива по-големитя брат – Тамерлан. Джохар е арестуван и обвинен в използване на оръжия за масово унищожение с цел убийство. Според американските власти братята са действали сами и не са свързани с ислямистки групировки. След залавянето му, Джохар посочи по-големия си брат като организатор на атентата, но няма яснота за мотивите за извършването на престъплението. По-късно в съда Джохар Царнаев пледира невинен, но е възможно да получи и смъртна присъда.
МАЙ
Революцията „Таксим”
На 28 май един парк успя да събере милиони турски граждани, обединени срещу про-ислямската политика и авторитарния режим на управление на министър-председателя Реджеп Тайип Ердоган.
Повод за безредиците в редица турски градове става проект за урбанизация и изкореняване на дърветата на парк „Гези“ на площад „Таксим“ в Истанбул. В края на май охранявани от тежковъоръжени полицаи и багери нахлуват в университетския комплекс под прикритието на нощта, за да разорат терена, предвиден за преминаването на пътя. Група от около 50 демонстранти веднага се стича на площада, което се оказва и искрата на продължаващата вече няколко месечна битка между демонстранти и полиция.
Само в първите 4 седмици от антиправителствените действия участват около 2 милиона души в 79 от 81 турски окръга, а полицията неколкократно използва крайни мерки, включително сълзотворен газ и халосни патрони, за да разпръсне демонстрантите. Протестите срещу разрушаването на парка бързо прерастват в масов протест срещу политиката на премиера Реджеп Тайип Ердоган. Размириците стигат до Анкара, Бодрум, Коня и Измир, а най-малко 6 души загиват и стотици са ранени. Задържани са хиляди, а на няколко стотин са повдигнати обвинения.
Протестите предизвикаха и широк отзвук в Европа, която осъди насилието. За няколко месеца и цял свят прикова погледи към събитията в страната.
ЮНИ
Разкритията на Едуард Сноудън за подслушване
В началото на юни 2013 г. Едуард Джоузеф Сноудън - 29-годишен компютърен спец от Северна Каролина, доброволно разкри, че е източникът на разтърсващата серия разкрития за обхвата на американския шпионаж в самите САЩ и по цялата планета.
Сноудън даде интервюта за вестниците "Гардиън" и "Вашингтон пост", които публикуваха откраднати от него секретни документи, разкриващи, че Агенцията за национална сигурност (НСА) на САЩ следи всички разговори от щатски телефони и комуникациите на клиентите на "Гугъл", "Фейсбук", "Майкрософт" и други.
Чрез програмите ПРИЗМА и "Необятен информатор" само през март т.г. НСА е прехванала 97 млрд. комуникации в цял свят, близо 3 млрд. от които в САЩ.
Сноудън се крил в хотелска стая в Хонконг от 20 май. Пристигнал там от Хаваите, където работил за "Бууз Алън Хамилтън" - един от най-големите подизпълнители на НСА.
Изборът за бягството му паднал върху Хонконг, защото, макар и под юрисдикцията на Китай, бившата британска колония се слави с непреклонно спазване на човешките права."Наясно съм, че оттук нататък не ме чака нищо хубаво", призна Сноудън.
В документ от 14 юни 2013 година правителството на САЩ повдига серия от обвинения, включително за шпионаж, срещу Едуард Сноудън. В много държави обаче започват демонстрации в защита на американеца и срещу политиката на подслушване.
От Хонконг Сноудън бяга към Русия, където повече от месец пребивава на ничия земя на летище Шереметиево. През август обаче американецът получи убежище, като лично Владимир Путин отказа да го екстрадира в САЩ, но при условие, че Сноудън няма да вреди на Америка.
След вътрушно разследване на АНС се оказа, че агенцията е подслушвала незаконно телефоните на 35 световни политически лидери, сред които германският канцлер Ангела Меркел.
В началото на септември бразилската телевизия Глобу разкри, че американската Агенция за национална сигурност е следяла комуникациите на президентката Дилма Русеф, на нейни приближени и на ръководителите на петролния гигант Петробас. В резултат на тези разкрития Русеф отмени визитата си в САЩ и разкритикува през ООН остро американските програми за електронен надзор, наричайки ги нарушения на правата на човека и свободите.
Протестите в Бразилия
Масови протести заляза Бразилия през юни и юли. Те започнаха като демонстрации срещу увеличените цени на билетите за масов транспорт и прераснаха в недоволство срещу лошите публични услуги, полицейското насилие и корупцията в правителството. Протестът е насочен и срещу огромните разходи по организирането на Световното първенство по футбол през 2014 г. - 15 милиарда долара в момент, когато Бразилия страда от сериозна липса на ресурси в здравеопазването, образованието, жилищното настаняване, а в страната продължават да съществуват остри социални неравенства.
На 18 юни над 200 хиляди бразилци преминаха по улиците на големите бразилски градове Сао Паоло, Рио де Жанейро, Бело Оризонте и столицата Бразилия.
Също както и при протестите в Турция, и в тези в южноамериканската държава сериозна роля изиграха социалните мрежи, през които демонстрантите се организираха и поддържаха връзка помежду си и с обществеността. Мащабните демонстрации в Бразилия са първите от 20 години насам, отбелязаха световните агенции. Голяма част о тях преминаха в безредици и сблъсъци между демонстрантите и полицията.
Очаквайте втора част от Най-значимите световни събития!