5-дневната работна седмица в офиса е напът да изчезне
Почти 90% от служителите искат да останат да работят от вкъщи поне два дни в седмицата

© ECONOMIC.BG / Unsplash
Едва 3% от служителите желаят да се върнат да работят в офиса при стандартна петдневна работна седмица. Това показват данните от глобално проучване на консултантската компания Advanced Workplace Associates (АWA), предава BBC.
Начинът на живот на хората се преобърна след появата на пандемията от коронавирус. Налагането на ограничителни мерки изпрати служителите да работят от вкъщи, учениците в онлайн обучение, а търговията премина почти изцяло в мрежата. Сега обаче, когато ваксинацията в повечето държави напредва, а здравните експерти казват, че пандемията отминава, идва време всичко да се върне постарому. Голяма част от учебните заведения вече провеждат присъствени занятия, а магазините по главните търговски улици отново връщат блясъка си. По друг начин обаче стои въпросът с връщането на работа в офиса.
По време на пиковете на пандемията проучвания показаха, че всъщност продуктивността на служителите не е спаднала, въпреки че работят от дивана в дома си. Всъщност данните отчитат по-силна отдаденост и фокус върху работата, а служителите казват, че спестеното време в път до офиса е най-ценно.
Според проучването на AWA сред близо 10 000 души по света в различни области, включително финанси, технологии и енергетика, цели 86% искат да останат да работят от вкъщи поне два дни в седмицата. Почти толкова пък споделят, че ако имат възможност да избират, биха останали постоянно в дистанционен режим.
Работниците биха пътували да офис сградите на компанията, в която работят, в средата на седмицата, показват данните. Според AWA това се дължи на желанието им да прекарват „дълги уикенди“ в курортни места.
Работодателите трябва да се вслушат в желанията на своите служите. Те са видели, че гъвкавостта е възможна и сега всяко извинение за нейната неефективност ще бъде лъжа“, споделя Андрю Моусън, управляващ директор на AWA.
Той добавя, че много финансови и технологични компании вече прилагат хибриден модел на работа и „навлизат в бъдещето, което само ще им помогне да имат щастливи работници“.
Хибридният модел на работа позволява на служителите да работят няколко дни в офиса, а останалите от разстояние, като много компании дават свобода на избор за дните.
AWA отчита, че банковите институции са едни от най-подготвените за хибриден модел на работа. Такива примери са Citigroup Inc, HSBC Holdings Plc и NatWest Group Plc.
NatWest очаква около 87% от неговите 60 000 служители да разпределят работата между дома и офиса в дългосрочен план. Засега около 10 000 от тях, включително търговци и служители в клонове и центрове за данни, все още работят изцяло в офиса, каза Сам Бауърман, един от директорите по човешки ресурси на банката.
„Ние се стремим да избегнем налагането на определени дни, в които служителите трябва да са в офиса. Оставяме тази преценка на тях. Към момента не отчитаме влошаване на производителността, а точно обратното“, посочва той.