Германия призова Меркел да не отстъпва
Германското общество иска реформи, а не да плаща за финансово недисциплираните държави
Германският канцлер Ангела Меркел е призована от своите медии, икономисти и политици да не отстъпва по никакъв начин от вижданията си за развитието на еврозоната. На двудневна среща, която ще започне утре, канцлерът ще обсъжда с европейските партньори начини за справяне с кризата, които според всички останали са емитирането на общи еврооблигации и създаването на банков съюз.
Авторитетното германско бизнес издание Handelsblatt излезе със заглавие на първа страница "Nein! No! Non!". Категоричното заглавие е част от коментар на главния редактор Габор Щайнгарт, в който са отправени призиви към Меркел да остане непоклатима на предстоящата двудневна среща на върха.
"Тя (Меркел) трябва да обясни на нашите европейски приятели, че няма да е от полза за никой, ако Германия раздаде щедро плодовете на своя труд през годините. По друг начин казано: "Да" на Европа значи "Не" на плана на Барозо", е написал Щайнгарт в своя коментар.
Според Reuters коментарът на Щайнгарт отразява много точно вижданията на мнозинството в Германия, която се радва на ръст при износа, докато държави като Гърция, Ирландия, Португалия, Испания и Кипър трябва да бъдат спасявани.
Икономистът в Ifo института за икономически изследвания Ханс-Вернер Зин пък, написа в свой доклад: "Знаехте още преди 20 години какви ще са трудностите пред еврозоната днес. Германия не трябваше да се съгласява да въведе еврото, поне не в този състав на валутния съюз".
Позицията на Меркел е, че трябва да се направят реформи, които да дадат власт на Европейския съюз (ЕС) да контролира националните бюджети, преди да се предприемат каквито и да са били други мерки.
Точно на противоположното мнение обаче са европейските партньори на Германия. Според тях трябва да се вземат бързи решения, които да закрепят положението на еврозоната и това да им даде време да решат как да се справят с дълговата криза. Според тях такива решения са именно създаването на банков съюз и емитирането на единни еврооблигации.
Едни от най-големите поддръжници на тези идеи са Испания и Италия, чиито лихви по дълга са на застрашително високи нива. Според тях единственият начин да се излезе от спиралата на високата доходност е емитирането на еврооблигации, които ще имат по-ниски лихви, тъй като ще са подкрепени от всички членове на ЕС
Тази седмица президентът на Европейския съвет Херман Ван Ромпой и президентът на Европейската комисия Жозе Маноел Барозу представиха доклад за спасяване на еврозоната, в който е заложено именно издаването в средносрочен план на общи облигации и установяването на Европейски банков съюз, който да контролира всички банки в Европа.