И те станаха пет: Кипър също обяви, че иска помощ
Цените на акциите и еврото паднаха отново, след като очакванията на инвеститорите за нерешителни мерки, които да предпазят икономически слабите страни се сбъднаха
Пета членка на еврозоната се обърна към Брюксел за спешно финансиране, след като Кипър обяви в понеделник, че търси начин за освежаване на банковата си система и бюджета си. Часове преди това, Испания подаде официално искане за спасяване на банките.
Цените на акциите и еврото паднаха отново, след като очакванията на инвеститорите за нерешителни мерки, които да предпазят икономически слабите страни се сбъднаха.
Германският канцлер Ангела Меркел отхвърли всякаква надежда, че Берлин ще позволи съвместни облигации, издадени от еврозоната или други мерки, търсени от европейските партньори.
Кипър е петата членка, която се присъединява към Гърция, Ирландия, Португалия и Испания в търсене на спасителни средства от ЕС, което означава, че повече от една четвърт от 17-те страни с единна валута се нуждаят от интервенция. Разходите по дълга на Италия обаче са прекалено високи и се очаква тя да бъде следващата.
Междувременно Испания официално представи искането си за до 100 млрд. евро, за спасяване на банковата си система.
Като резултат Moody’s намали рейтингите на 28 от 33 оценени испански банки с от една до четири нива с решение обявено късно в понеделник следобед в Ню Йорк.
Сега Кипър има само четири дни да събере поне 1,8 милиарда евро, еквивалентни на около 10% от вътрешното си производство, за да изпълни изискването за крайния срок, определен от европейските регулатори за рекапитализиране на Cyprus Popular Bank, която е втория по големина кредитор.
Министърът на финансите Васос Ширали Shiarly заяви, че страната ще се стреми да преодолее и бюджетния си дефицит.
"Сумата ще бъде толкова голяма, колкото е необходимо да се покрие рекапитализацията и фискалните изисквания", каза той пред Ройтерс.
Това обаче не е единствения проблем на Кипър. В понеделник Fitch свали рейтинга на ниво BB +.
Страната има едва 1 млн. жители, като финансовият сектор е силно изложен на движения спрямо ситуацията в Гърция.