Нов дълг заради одържавяването на „Креди Агрикол“
По тази причина има опасност държавата да надскочи дефицита от 3%, призна Петър Чобанов

С нов дълг, което означава и по-голям дефицит, ще бъде подкрепена Креди Агрикол България, която ще бъде одържавена. Това съобщи финансовият министър Петър Чобанов, който присъства на извънредното заседание на бюджетната комисия заради доклада на БНБ за състоянието на банките в групата на Корпоративна търговска банка.
В момента заседанието продължава, като депутате изслушват управителя на БНБ Иван Искров.
Очакваната сума за подкрепа е между 1,5 млрд. лева и 2 млрд. лева, обясни Петър Чобанов.
Процедурата е "еднократно събитие", допълни Чобанов, но предупреди, че има риск да влезем в процедура по свръхдефицит - т.е. да надхвърлим 3% дефицит, какъвто е по Маастрихтските критерии.
Чобанов уточни, че Европейската комисия е одобрила варианта за одържавяване на "Креди Агрикол България" и отнемането на лиценза на Корпоративна търговска банка.
Банковият скандал е огромен, от мащаба на този на Мадоф, коментира министърът. Според него по темата дълго ще се говори и дори ще се напише книга.
"Ясно трябва да се поеме отговорността в тази ситуация и виновниците да бъдат посочени. Надявам се всички да признаят, тези, които участваха в пропагандирането на конспиративни теории, че те са били безпредметни. Главният прокурор със своите действия ясно защити държавността в тази ситуация", категоричен бе Чобанов.
"Прокуратурата е органът, който ще търси отговорността – виждате до какви резултати стига и одитът. Това категорично подкрепя действията до този момент по отношение на банката", каза Чобанов. Министърът заяви, че ще бъдат защитени всички спестявания на хората в КТБ.
По думите му в момента в БНБ се пише закон, който да бъде приет още следващата седмица. „Хората няма да загубят и стотинка от своите спестявания, ако парламентът одобри предложеното решение. Т.е. за всички техни притеснения, че във времето, в което е затворена банката, може да се случи нещо с техните пари - не може. Виждате, че тези пари ще бъдат съхранени, защитени и всеки български гражданин, трябва да бъде спокоен, че съществуват механизми и те ще бъдат използвани, за да бъдат защитени парите му и да могат тези спестявания да се използват после в нормални иконом обороти", добави министърът.
Той обясни, че новият закон се пише в момента в БНБ: „Разбира се, Министерството на финансите участва също в създаването на този закон, днес на самото заседание на комисията ще бъда вероятно представен от управителя на БНБ. Много бързо трябва да бъде приет - още следващата седмица, за да може да отворим бързо банката".
„Колкото до парите - от една страна, ще се използва годната част от портфейла на КТБ - т.е. извън тези 3,5 млрд., които са под въпрос. Останалите източници са два - Фондът за гарантиране влоговете в банките - той има задължението в ситуация на банка в несъстоятелност - каквато ще бъде КТБ, да изплати гарантираната част от депозитите. В случая няма да се наложи ефективно да ги изплаща и това е хубавото - това означава, че този фонд ще продължи да съществува и просто ще осигури част от ликвидността, която е необходима в ситуация на теглене на депозити, да бъдат посрещнати нуждите на тези, които ги изтеглят. Останалото, разбира се, идва от държавата", допълни Чобанов.