Под 5% от консумирания газ е от местен добив
Над 88% прави вносното синьо гориво на "Газпром", отчита "Булгаргаз"
Статистика:

Под 5% от потреблението на природен газ у нас се осигурява от местен добив. Това показват данните на държавния газов доставчик "Булгаргаз" за първите шест месеца на 2014 г., цитирани от БГНес.
Според тях за полугодието местната доставка възлиза на едва 64 млн. куб. м, което е с близо една десета по-малко в сравнение с доставките през първите шест месеца на предходната 2013 г. На вноса на руски газ се падат 88,2%. Въпреки че относителният му дял намалява, доставените количества се увеличават с 3% - до 1,228 млрд. куб. м за първото полугодие на текущата година.
Разликата от 7% до 100-процентовите доставки се дължи на доставени от "ВИЕЕ България" (дъщерна компания на германската Wintershall у нас) 100 млн. куб. м. Цялото количество е нагнетено в подземното газохранилище (ПГХ) „Чирен“.
В действителност те отново са местен добив, тъй като "ВИЕЕ България" ги е закупила от находищата на "Петроселтик България", дъщерна компания на ирландската Petroceltic International, която до края на 2013 г. се казваше "Мелроуз рисорсиз България" (като част от шотландската Mellrose Resources).
Количествата газ са получени по договор на "Булгаргаз" с "ВИЕЕ България", за да се подсигурят необходимите количества за зимата на 2013/2014 г. с опция за обратно изкупуване през първото тримесечие на 2014 г.
Освен този договор "Булгаргаз" има още един контракт с "ВИЕЕ България", който според отчета на газовата компания я е подпомогнал финансово, но подробности за него липсват, стана ясно от отчета на "Булгаргаз".
Общо за първото полугодие компанията "Булгаргаз" е закупила 1,392 млрд. куб. м синьо гориво, което в сравнение с първото полугодие на миналата година правит увеличение от малко над 10%, или 130 млн. куб. м.
През първите шест месеца на годината "Булгаргаз" е купувал газа от внос и от местните източници на средна цена от 555,59 лв. и го е продавал средно на 618,63 лв. за 1000 куб. м. Или с разлика от 63,04 лв. При отчитане на транзитната такса това прави разлика от 43,31 лв. на 1000 куб. м, или 7,8%.