След консултациите: Пари за НЗОК ще има
Острият тон между ГЕРБ и Коалиция за България се запази, консенсус за консолидирания бюджет не бе намерен
Парламентарно представените сили и партиите, излъчили евродепутати, се съгласиха, че актуализацията на бюджета на НЗОК ще има. Това стана ясно по време на консултациите им при президента Росен Плевнелиев.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че ще „даде” десетима народни представители за да има кворум и допълнителните пари за здраве да бъдат гласувани. Той, обаче, бе категоричен, че депутатите от партията няма да участват в промени в консолидирания бюджет, за да не бъдат обвинявани в коалиционни действия с ДПС.
На фона на приближаващите избори и прякото телевизионно излъчване на консултациите, те се превърнаха по-скоро в поредния политически спор, вместо в рационален и градивен дебат. Събранието приключи без видимо сближаване на позициите на Коалиция за България от една страна и ГЕРБ и ДПС от друга. Президентът призова политическите сили за разум, за да се стигне до решение по време на извънредното парламентарно заседание в понеделник. Той каза, че служебното правителство има нужда от финансов ресурс за да закрепи ситуацията в страната, да се разплати със строителите по европейски проекти и да се справи с потенциалните опасности, произтичащи от състоянието на КТБ. В противен случай, по думите му, обстановката може да стане катастрофална до няколко месеца.
От Коалиция за България бяха категорични, че няма да подкрепят актуализацията на държавния бюджет, а промените, свързани с НЗОК могат да бъдат отразени чрез преходни разпоредби в бюджета на Касата. Председателят на Народното събрание и наскоро избран за лидер на БСП Михаил Миков изрази учудването си от тона на президента, наричайки го „заплашителен”, а думите му „политически”.
Лютви Местан също призова за разумно решение, подчертавайки, че отговорността не трябва да се прехвърля между партиите, а да се подели.
След като изслушаха мотивите на президента, от Реформаторския блок обявиха, че са чули аргументи, които не са били ясни досега и при сегашната ситуация променят становището си и подкрепят и актуализацията на държавния бюджет. Меглена Кунева, обаче, се обърна към държавния глава и партийните лидери с призива да се работи оттък нататък за реформи, тъй като досега са се дискутирали предимно увеличаване на дефицита и емитиране на нов дълг, но не и съкращаване на публичните разходи.
Николай Бареков обяви, че независимите депутати, обявили принадлежност към България без цензура ще подкрепят допълнителните ресурси за Здравната каса, но не и по-мащабна актуалоизация на консолидирания бюджет, тъй като няма достатъчна яснота в какви размери и дали е необходима. Въпреки това, той определи съобщените от Росен Плевнелиев съображения като "много притеснителни".