Точка за Монти
Правителството на премиера на Италия и това на неговият испански колега Мариано Рахой успяха да измнъкнат значителни отстъпки от Ангела Меркел
Първо на стадиона, а след това и на срещата на ЕС: Италия спечели и двата пъти. Марио Монти и неговият испански колега Мариано Рахой изтръгнаха значителен напредък по преговорите и принудиха канцлера Ангела Меркел да направи сериозни компромиси.
Еврозоната отново е под натиск. Особено след като късно снощи не бяха наложени и приети обсъжданите мерки за спасение на единната валутал. Има още много неизяснени въпроса: не е ясно кой е отговорен за бъдещите заеми към банки – дали това ще са правителствата или самите банки. Последното би могло да бъде прекалено скъпо както за данъкоплатците, така и за ЕЦБ. Нещата ще са по-ясни чак след 9-ти юли. Тогава финансовите министри ще доизяснят така важните подробности в Брюксел.
Италия обаче спечели снощи. Правителството на Марио Монти и това на неговият испански колега Мариано Рахой успяха да измъкнат значителни отстъпки от Ангела Меркел. Най-важното: Испания ще може да рекапитализира банките си директно. Лидерите на еврозоната се споразумяха за радикално преструктуриране на плана на стойност 100 млрд. евро за рекапитализация на банките на Испания, което ще позволи, спасителните средства на ЕС да се вливат директно във финансовите институции
Промяната обаче няма да се случи веднага. Вместо това лидерите се споразумяха, че този ход ще стане факт само след като еврозоната създаде единен надзорен орган на банковото дело, който да бъде управляван от Европейската централна банка.
Тройката няма да преследва Италия, в случай, че италианските облигации се изкупуват от спасителния фонд, което би натиснало лихвените проценти. Въпреки, че Монти не е поискал никаква подкрепа за подобна стъпка, това е важен компромис.
Италианският премиер остана удовлетворен от постигнатите споразумения по време на срещата за спасяване на еврото в Брюксел. „Това е двойно удовлетворение за Италия”, заяви Монти, след като лидерите се съгласиха на поставените от партньорите им условия.
Последният маратон от 14-часови преговори показва желанието да се хване под контрол икономическата криза. И този път всички страни направиха компромис.
Междувременно най-задлъжняла страна в еврозоната все още е Гърция. Квота на брутния вътрешен продукт (БВП) към дълга на средиземноморска страна в края на годината ще е около 160%, оценява статистическата агенция на ЕС Евростат.