„Ад“ на Данте дава ключ към решаването на енергийните проблеми на Европа
Слънчевата и вятърната енергия са по-лесни за възприемане, защото всеки може да види слънцето, да усети вятъра

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Парата и гейзерите, издигащи се от долините на Тоскана, вдъхновиха визията на Данте Алигиери за първата част от поемата „Божествена комедия“ „Ад“.
Векове по-късно те осигуряват на Италия неизчерпаеми запаси от възобновяема енергия.
Larderello е домът на най-старата геотермална централа в света, където Enel Green Power превръща топлината, отделена от ядрото на Земята, в електричество. Съоръжението започва да захранва електрически крушки през 1904 г. и сега целият обект генерира повече от 5% от производството на чиста електроенергия в страната.
Същото може да бъде направено в страни в цяла Европа, които жадуват за зелена енергия, за да се отделят от изкопаемите горива и да станат неутрални по отношение на климата до 2050 г. Правителството на САЩ твърди, че геотермалната енергия може да отговори на глобалното търсене на енергия два пъти, а BloombergNEF го нарича „възможна промяна на играта“ в бизнеса с възобновяема енергия.
Въпреки всичко това, технологията е недостатъчно финансирана и маргинализирана в плана на Европейския съюз за справяне с глобалното затопляне. Докато блокът налива милиарди евро във вятърна, слънчева и водородна енергия, той отделя само малка част от тях за използване на подземни резервоари с гореща вода за енергия и топлина – нещо, което дори Римската империя е правила.
Геотермалната енергия е Пепеляшка сред възобновяемите енергийни източници в Европа“, каза Бруно Дела Ведова, председател на Италианския геотермален съюз.
„Въпреки огромния потенциал, инвеститорите са предпазливи относно риска от проучването. Пионерите не са подкрепени от подходящ европейски фонд. Блокът е похарчил около 700 милиона евро субсидии за изследвания на геотермална енергия през десетилетието до 2020 г., според доклад на Европейската комисия. За сравнение, технологиите за слънчева енергия са получили 30 милиарда евро субсидии само през 2020 г., следвани от вятърните 21 милиарда евро, се казва в отделен доклад.
Това, което възпира геотермалната енергия от широко разпространено приемане, са първоначалните ѝ капиталови разходи (поне 20 милиона евро за сондиране); рисковете срещу възвръщаемостта (едно на всеки пет търсения е неуспешно); и технологични предизвикателства (обслужващите услуги обикновено не могат да картографират подземната повърхност), според представители на индустрията и анализатори, цитирани от Bloomberg.
Глобалният капацитет за геотермална енергия е около 16 гигавата към 2021 г., според BNEF, а делът на ЕС е около 1 гигават, главно благодарение на Италия.
Слънчевата и вятърната енергия са по-лесни, защото всеки може да види слънцето, да усети вятъра“, каза геологът Инга Моек, вицепрезидент на геотермалната асоциация на Германия. „Никой не може да усети подземна геотермална енергия."
„Работна група на ЕС изчисли, че 937 милиона евро са необходими за насърчаване на дълбоката геотермална енергия за енергия и отопление до края на десетилетието и каза, че половината от тези пари трябва да дойдат от частната индустрия.
Уловката е, че застрахователите избягват да подкрепят рисковете от проучването. HDI Global SE, един от най-големите застрахователи в Европа за геотермални проекти, покрива само щети на сондажната площадка и оборудването, каза говорител. Без гаранции заемодателите и инвеститорите не са склонни да финансират първоначалната работа. ЕС не е регистрирал инвестиции на рисков капитал за дълбока геотермална енергия, според доклада за състоянието от миналата година.
„Тази начална фаза трябва да бъде управлявана от субсидии, преди да можете да привлечете търговски кредитори към нея, за да осигурите риска“, каза Джеймс Кармайкъл, анализатор на енергийния капитал в Berenberg Bank в Лондон.
За да растем, вероятно ще е необходима някаква помощ от ЕС и правителствата."
“Унгария, страната, която е най-зависима от руската енергия, търси средства от блока за увеличаване на капацитета. Древните римляни са използвали геотермална енергия за отопление на Будапеща и сега в страната има около 900 кладенци, използвани предимно за същата функция.
Magyar Bankholding Zrt., втората по големина търговска банка, преди това е отпуснала пари на три компании с геотермални планове и е покрила рисковете от проучването. Сега обаче иска всеки кредитополучател да поеме риска, тъй като неуспешен сондаж може да застраши възвръщаемостта на заема, според изявление.
Европейската инвестиционна банка подкрепя проекти за геотермална енергия от края на 70-те години на миналия век, но обикновено само след фазата на проучване, когато има сигурност относно жизнеспособността, бюджета и графика на проекта, каза говорител.Това поставя тежестта върху правителствата, каза Ролф Браке, геолог и председател на изследователския институт Fraunhofer IEG в Бохум, Германия.„Защо не създадем държавна гаранция или фонд от 2 до 3 милиарда евро с нашите банки за развитие, както правим с всички наши геотермални проекти в Африка и Латинска Америка?“.