Huawei изгражда тайна мрежа за чипове, твърдят от бранша
Санкциите на САЩ поставиха китайската компания в изключително трудна ситуация и тя търси начин да ги заобиколи

© ECONOMIC.BG / Deposit Photos
Базираната във Вашингтон Асоциация на производителите на полупроводници предупреди, че Huawei Technologies Co изгражда тайни съоръжения за производство на полупроводници в Китай. Целта на компанията е да заобиколи санкциите на САЩ, съобщи Bloomberg News.
Китайският технологичен гигант се насочи към производството на чипове миналата година, като за тази цел получава държавно финансиране на стойност около 30 млрд. долара, отбелязва Асоциацията. Според организацията Huawei е придобила поне два съществуващи завода и изгражда три други.
През 2019 г. Министерството на търговията на САЩ добави водещата китайска технологична компания в списъка си за контрол на износа поради опасения за сигурността. Обвиненията към нея са, че оставя тайни вратички в своите технологии, чрез които Пекин да може да осъществява шпионаж. Компанията отрича.
Ако Huawei изгражда съоръжения под прикритието на други компании, както твърди Асоциацията на полупроводниковата индустрия, тогава тя може да успее да заобиколи ограниченията на американското правителство и да купува непряко американско оборудване за производство на чипове.
Huawei е включена в черния списък за търговия в САЩ, което ограничава повечето доставчици да доставят стоки и технологии на компанията, освен ако не са получили специални лицензи. Междувременно длъжностните лица продължават да затягат контрола, за да отрежат възможността на компанията да купува или проектира полупроводникови чипове, които захранват повечето от нейните продукти.
Действията на Вашингтон удариха силно китайската компания, която към онзи момент бе лидер в производството на оборудване за телекомуникационни мрежи и един от топ играчите при смартфоните. Санкциите обаче сринаха международните ѝ позиции, особено в западните страни, като това се случи в сюблимен момент – масовата миграция към 5G. Редица държави забраниха използването на телеком технологиите на Huawei в мрежите от следващо поколение, а телефоните на бранда станаха непривлекателни за западните потребители заради липсата на популярни приложения и функции (б.р. - санкциите на САЩ доведоха до невъзможност да се използва операционната система Android апример, както и апликации като Google Maps, Search и пр.)