Предложение на МФ: Акционери да могат да обжалват отнет банков лиценз
Асен Василев сам се отказва от правомощията си да освобождава синдици на закъсали финансови институции

© ECONOMIC.BG / БТА
Акционерите в банка в България, които притежават над 5% от капитала на финансовата институция, ще имат право да обжалват евентуално решение на съда за откриване на производство по несъстоятелност. По закон такава процедура се открива при отнемане на лиценза от Българската народна банка и може да бъде обжалвана само от квесторите или временните синдици на банката. Промяната се предвижда в Закона за банковата несъстоятелност като част от преходните и заключителни разпоредби в Закона за преструктуриране на кредитните институции и инвестиционни посредници. Проектът е на Министерството на финансите и е обявен за обществено обсъждане.
В мотивите към него е посочено, че повод за поправките са решения по няколко знакови дела за България в Европейския съд за правата на човека. Делата съответно са на Международната банка за търговия и развитие и Корпоративна търговска банка, чиито лицензи бяха отнети съответно през 2005 и 2014 г. Съдът установява, че интересите на акционерите в банките не са били надлежно представлявани в производството за откриване на процедура по несъстоятелност.
В момента според закона акционерите в банка с над 5% дял от капитала нямат предвидена възможност за обжалване решението на съда, с което се открива производството по несъстоятелност и се обявява неплатежоспособността на банката. Сега те имат единствено „ограничена възможност“ да представляват банката по време на производството, но главно това се случва от назначените квестори.
В тази връзка през юни 2018 г. Комитетът на министрите към Съвета на Европа също прикани българските власти да приемат законодателни мерки, които да регламентират независимо представителство на банката в производството по несъстоятелност.
С предлаганата поправка се разписва и задължително призоваване на въпросните акционери за делото, както и задължение на съда да им изпрати препис от решението за откриване на производство по несъстоятелност. Идеята е те да имат 14 дни срок за обжалване.
Държавата не е осигурила справедлив съдебен процес на Корпоративна търговска банка, за да може тя да се защити по делото за отнемането на лиценза“, гласи постановлението на Европейския съд по правата на човека.
Едно правомощие по-малко на министъра
В предложения за обществено обсъждане проект се предлага също да отпадне възможността по предложение на финансовия министър Фондът за гарантиране на влоговете в банките да освобождава синдици. В момента това е заложено, когато е установено неизпълнение на задълженията или увреждане на интересите на кредиторите.
В действащия закон обаче не е предвиден ред, по който министърът на финансите да следи за изпълнението на тези задължения, съответно за действия на синдиците. Те са задължени само да информират министъра и фонда с ежемесечен отчет за работата си.
Така Министерството на финансите сега описва това като
неприсъщи и необезпечени правомощия на министъра на финансите в производството по банкова несъстоятелност“.
В проекта се предлага фондът да остане единственият контролен орган, оправомощен да осъществява контрол над синдиците и да ги освобождава.