Алтернатива на банковите депозити за нашите спестявания
Спекулирането на валутните пазари осигурява добра доходност, но крие и своите рискове

През първото тримесечие на 2015 г. видяхме, че доста от централните банки по света намалиха лихвените си проценти, като швейцарските банки вече дори взимат пари, за да държите средствата си в тях.
Каква е ситуацията у нас?
Динамиката на банковите лихви следва изцяло траекторията на краткосрочните лихви в Еврозоната и за пета поредна година е в посока надолу. Тази динамика се обуславя от високата ликвидност на банковата система, сравнително ниското търсене на банкови кредити и ниските, дори в някои пазарни сегменти отрицателни лихви в Еврозоната, според последното изледване на БНБ. Основните фактори, обуславящи низходящата динамика на лихвите на междубанковия пазар у нас бяха и ще бъдат значителната наличност на ликвидни ресурси в банковата система в страната, както и политиката на ЕЦБ да поддържа ниски лихвени проценти в Еврозоната и да предоставя ликвидност чрез нестандартни мерки като количественото облекчение, което стартира от месец март. Мерките, които ЕЦБ предприе в борбата срещу ниската инфлация в Еврозоната, като понижаването на основния лихвен процент до 0.05%, е вероятно да намалят доходността от чуждестранните активи на българските банки, както и да доведат до по-голямо от очакваното понижение на лихвите по нови депозити у нас.
Вече повече от банките у нас предлагат лихви по депозитите в лева и евро под 1%. А някои от тях дори достигнаха нулеви проценти при краткосрочните депозитни продукти от 1 до 6 мсеца.
Каква е тогава алтернативата за тези над 40 млрд. лв. (според БНБ) в банкови депозити?
- Капиталовият пазар - можем да очакваме запазване на относително силно търсене на първичния и вторичния пазар на ДЦК вследствие високата ликвидност на банковия сектор. Същевременно в съответствие с планираното в емисионната политика на правителството за 2015 г. по-ограничено предлагане на ДЦК на вътрешния пазар спрямо предходната година е вероятно да се реализира известно понижение в доходността на ДЦК на вътрешния пазар, което да е по-силно изразено при кратко- и средносрочните емисии, според изследването на БНБ. От 19.03.15 страната ни стартира емитирането на 3 вида еврооблигации с доходност от 2-3%. В същото време на европейския пазар станахме свидетели и на отрицателна доходност при немските облигации с матуритет от 2 години. Явно инвестирането и тук няма да покрие очакванията на тези хора, която желаят по-висока възвръщаемост.
- Фондовите борси – за по-консервативните от нас може би добър вариант ще са акциите, например тези с фиксирана доходност. От началото на годината доста от световните борсови индекси, както и акциите направиха солиден ръст. За по-малко от 3 месеца немският индекс DAX 30 направи покачване от почти 50% (от 7,732 до 12,220). В същото време американските акции на Уолстрийт реализираха ръст от над 5% и то само през Февруари. На БФБ-София, обаче, положението е по-различно със спад и повечето от основните индекси от над 2% (Sofix от началото на 2015 се е понижил с 2.91%).
- Валутният пазар – за всички онези, които предпочитат по-агресивното натрупване на доходност, но и свързано с по-високи рискове от загуба на инвестициите, на разположение е търговията с валути, ценни метали, петрол. Щатският долар например имаше рязко покачване спрямо основните си конкуренти през първото тримесечие, докато златото спадна, а петрола е на почти същите нива, както при отварянето на годината. Всичките тези движения нагоре или надолу в стойността на даден финансов инструмент позволяват извличането на ползи чрез спекулирането на тези пазари.
Какъвто и избор да направите за Вашите спестявания, преди всичко ги управлявайте като професионалист с помощта на риск и мъни мениджмънта. Хубавото е, че инвестирането в акции, индекси, злато, петрол, валутни двойки може да се осъществи от само една сметка през платформата MetaTrader 4.
Предупреждение за риск: Този материал е само за информационни цели и не е предназначен като предложение, или покана за покупка или продажба, нито е официално потвърждение на условията на Admiral Markets UK Ltd. Търговията с валути или договори за разлика с маржин носи висока степен на риск и може да не е подходяща за всички инвеститори. Има вероятност да изгубите всички инвестирани средства. Следователно не трябва да инвестирате или да рискувате повече, отколкото сте склонни да загубите. Трябва да се уверите, че разбирате риска при търговията преди да използвате услугите на Admiral Markets UK Ltd. Регистрационният номер на Admiral Markets в Комисията за финансов надзор на Великобритания: FRN 595450.
Източник: Адмирал Маркетс