Аралско море изчезва
Езерото се смалява с всяка изминала година заради човешка дейност

Размерът на Аралско море прогресивно намалява и то вероятно скоро ще изчезне. Това показват сателитни снимки на НАСА, заснети между 2000 и 2016 г. То започва да се смалява през 60-те години на XX в., след като реките Аму Даря и Сър Даря, които се вливат в него, биват отклонени от съветските власти в опита им да превърнат пустинята в земеделски район.
Широките граници показват размера на езерото през 1960 г., а в зелено е останалото през 2000 г.
Създават се огромни памукови плантации на територията на днешен Узбекистан, а езерото започва прогресивно да се изпарява.
Най-голямата част от него се контролира от Казахстан и Узбекистан, но водосборният му басейн обхваща части на Таджикистан, Туркменистан, Киргизстан и Афганистан.
Аралско море е било четвъртото по големина езеро в света, допринасящо с хиляди тонове риба за местната икономика. Ежегодно от него са изваждани между 20 и 40 хил. тона риба.
Съветските власти обаче считат памучните култури за далеч по-ценни от риболова, който дълги години е гръбнакът на местната икономика.
Допълнително, през 2005 г. Казахстан изгражда язовир между северната и южната част на езерото, напълно пресушавайки последната.
Днес в изоставените крайбрежни градове и села, могат да се видят отдавна забравените кейове, пристанища и лодки.