Асен Василев е против плана за вдигане на прага за ДДС регистрация
Той не подкрепя повторното вдигане до 166 хил. лв., което предлага „Демократична България“

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Финансовият министър Асен Василев не е напълно съгласен с плана за вдигане на прага за регистрацията по ЗДДС. Това става ясно от входираното от него становище в Народното събрание, в което коментира детайлите по законопроекта, внесен от депутати от четирите партии в управлението. Частта, с която Василев не е съгласен, е по отношение на повторното вдигане на прага от началото на 2024 г., за което настояват „Демократична България“ – на 166 хил. лв.
Василев подкрепя вдигането на прага от 1 януари 2023 г. на 100 хил. лв. Според него допълнително повишаване би означавало прекалено големи загуби за бюджета, които ще трябва да се компенсират с вдигане на преки данъци, като корпоративен, подоходен и други.
Според разчетите на депутатите, внесли предложението за промяна в Закона за ДДС, вдигането на прага до 166 хил. лв. ще лиши бюджета от 400 млн. лв. годишно от сегашните нива.
Това ще доведе до необходимост от дебат за цялостно преразглеждане на действащата данъчна система и за увеличаване ставките на преките данъци за компенсиране намалението на приходите от ДДС“, посочва финансовият министър.
Подобни са и притесненията на бизнеса в лицето на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) и на Българската търговско-промишлена палата (БТПП), както и в лицето на Института на дипломираните експерт-счетоводители в България. Всички те подкрепят първоначалното вдигане на прага, но имат резерви за вторичното, като АИКБ посочват, че
при липса на ясна визия за механизъм и подход, по който тези загубени приходи ще се отразят на държавния бюджет, ще бъдем мотивирани да се противопоставим на предлагания законопроект“.
Иначе по предложението прагът да се повиши до 100 хил. лв. Василев няма забележки. Той посочва, че за да може това да се случи, се изисква дерогация от страна на Съвета на Европейския съюз, приета от държавите членки с единодушие. Писмо за такава вече е изпратено, но в становището си министърът не посочва кога. Процедурата по предоставяне на дерогация приключва в срок от осем месеца, категоричен е финансовият министър.
По думите на Василев с повишаването на прага на 100 хил. лв. България ще се нареди на едно от местата с най-високи такива.
Министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер не влиза в подробности, но посочва по отношение на цялостното предложение, че подобно облекчаване на тежестта би допринесло за подобряване на условията за бизнес в България. Министърът на икономиката и индустрията Корнелия Нинова подкрепя както вдигането на прага на 100 хил. лв., така и на 166 хил. лв. и посочва, че това ще насърчи предприемачеството в България, ще ограничи злоупотребите с ДДС и ще извади голям брой микро- и малки предприятия от сивата икономика.