Асен Василев отново се захвана с промени при арбитражните дела
Финансовото министерство задвижи създаването на нов Консултативен съвет, който да го подпомага
Финансовото министерство задвижи създаването на нов Консултативен съвет, който да го подпомага във вземането на решения, свързани с арбитражните дела, по които България е страна.
Идеята за въпросния Съвет се роди през лятото, когато финансовият министър Асен Василев за пореден път се опита да премести дирекцията от финансовото в правосъдното ведомство. Това предизвика недоволството на някои партии в парламента и дори на правосъдния министър Атанас Славов.
Дирекция „Съдебна защита“ се занимава с всички арбитражни дела на България и се слави с голям успехи – 15 от 15 спечелени дела, които обикновено са за стотици милиони и дори милиарди левове. Отделът е част от финансовото министерство от около 20 години и поради това много експерти недоумяват защо Асен Василев настоява за тази смяна. Някои смятат, че той иска да даде делата на български кантори, за да му излезе по-евтино, а дори има съмнения, че желанието му е да се сключват бързо споразумения, при които държавата ще получава по-малко средства, но по-бързо.
Василев от своя страна аргументира желанието си с липса на юридически компетенции във финансовото ведомство.
В мотивите си сега той посочва, че при осъществяване на дейността по организиране на защитата на държавата по международни арбитражни дела през годините дирекцията е срещала различни трудности във връзка със събиране на доказателства по делата.
За избягване в бъдеще на тези затруднения е целесъобразно да се въведе механизъм за съдействие между отделните държавни органи във връзка с водените срещу държавата международни арбитражни дела, който да облекчи работата по събирането на доказателства по делата“, допълва в доклада си Василев.
Накратко за Консултативния съвет
Проектът за създаването на новия Консултативен съвет е публикуван от финансовото министерство в началото на месеца и е отворен за обществено обсъждане до 6 декември.
Идеята е в него да влезе правосъдният министър, както и заместник-министри от няколко други ведомства – икономическо, енергийно, регионално, външно. Финансовият министър ще бъде негов председател, а правосъдният – заместник-председател и ще води заседанията при отсъствието на своя колега.
Финансовото министерство обяснява създаването му с нуждата от „съдействие от други държавни органи и подчинените им администрации“ за „осигуряване на ефективна защита на българската държава“.
На заседанията ще могат да присъстват и представители на други държавни институции, които имат отношение по конкретен спор или друг въпрос от сферата на компетентност на Съвета, признати юристи, специалисти и представители на академичната общност в областта на международното право.
Съветът ще провежда заседания ежемесечно.
Чрез създаването на Съвета ще се подобри координацията между държавните органи и ще се осигури по-тясно ангажиране от тяхна страна по въпросите, свързани със защитата на българската държава по международни арбитражни дела. Ще се постигне и достатъчно публичност, прозрачност и осигуряване на по-ясни правила при организирането на защитата на българската държава по международни арбитражни дела“, пише в мотивите на финансовото министерство.
В мотивите за създаването на Съвета е обяснено, че дирекция „Съдебна защита“ ще обобщава становищата по разгледаните от съвета въпроси и ще прави предложения на база приети от съвета решения. Така на практика отговорността за решенията по казусите с арбитражните дела се размива.
Залогът
До голяма степен основните въпроси около арбитражните дела на България са поведението на държавата по тях, какви свидетели да извика, как да се организира защитата, как да се води самият процес по делото, както и кои кантори да защитават България.
Досега България използва основно услугите на международни компании.
В момента срещу България има искове за над 2.2 млрд. евро, като най-големите са по заведени дела от ЧЕЗ и от наследниците на Денис Ершов.