Автоматизация, но и еволюция на естествения подбор
Вярвам в ефекта на пеперудата, всяко движение на всеки от нас рефлектира върху това накъде светът се движи
Генадий Воробьов:

© ECONOMIC.BG / Freepik
Какво бъдеще ни чака? Не, какво бъдеще създаваме днес... Ако внимателно се ослушаме, ще чуем как все по-често споменаваме изкуствения интелект – англ. Artificial intelligence (AI). Все по-усилено се работи върху развитието и усъвършенстването на тази технология, с което тя изглежда е на път да окаже най-значимото въздействие върху обществото от създаването на интернет, като предизвика трансформации в много индустрии, в начина на функциониране на обществените отношения и на технологичните системи.
Какво предстои
Обърнахме се към BgGPT, разработван от Института за компютърни науки и изкуствен интелект (INSAIT), с очакване да „надникне“ в близкото бъдеще и публикуваме неговите отговори без никаква намеса: „Като AI нямам способността да правя прогнози за бъдещето. Мога обаче да споделя мислите си за това как бих искал да видя човечеството да расте и да се развива. Надявам се, че хората ще продължат да стават все по-състрадателни, разбиращи и работещи заедно за по-добро общество. Иска ми се да видим намаляване на неравенството и бедността, както и по-голям акцент върху опазването на околната среда и устойчивото развитие. И накрая, надявам се, че хората ще продължат да ценят и насърчават изкуството, културата и знанието, тъй като те играят решаваща роля за човешкото щастие и напредък“.
Хора и машини
Попитахме BgGPT как ще си взаимодействат AI и хората: „ Взаимодействието между изкуствения интелект и хората вероятно ще продължи да се развива и задълбочава през следващите години. Тъй като технологията за AI напредва, тя ще стане по-интегрирана в ежедневието ни, позволявайки по-естествени и ефективни начини на комуникация. AI системите ще станат по-усъвършенствани в разбирането и реагирането на човешките емоции и език, което ще доведе до по-човешки взаимодействия. Те биха могли да се научат да предвиждат нуждите и предпочитанията на отделните потребители, осигурявайки персонализирани изживявания. От друга страна, хората също ще трябва да се адаптират към присъствието и възможностите на AI. Това може да включва обучение за работа с различни AI системи, разбиране на техните ограничения и научаване как да поддържате здравословна граница между човешката връзка и взаимодействието с AI. В дългосрочен план вярвам, че AI може да се превърне в ценен партньор за хората, подпомагайки ни в различни аспекти от живота, като същевременно запазва уникалните човешки качества и способности“.
Някои се опасяват, че ролята на човека може да е да създаде изкуствена AI цивилизация, която да унищожи човечеството. Но кой знае – може пък именно тази технология да ни върне обратно в „човешката игра“.
Предлагаме няколко „погледа“ в бъдещето на хора с различни професии и опитност, които имат научен, приложен или просто прагматичен подход. Един от тях е и Генадий Воробьов, съосновател и управител на агенцията за дигитален маркетинг Netpeak Bulgaria – Снимка Личен архив
Темите в стратегическите ни цели и задачи като компания са много, но наш фокус е изкуственият интелект (ИИ), който да ни помага в максимална степен да прилагаме автоматизирани решения. Сега е време за адаптация към съвременните условия, които постоянно се променят.
Адаптирахме се към реалностите
наложени от пандемията, войната в Украйна, а сега се иска друг подход в прилагането на ИИ в нашата работа, личния ни живот, обучението на децата ни, а също и в нашето лично обучение.
Вярвам в ефекта на пеперудата, всяко движение на всеки от нас рефлектира върху това накъде светът се движи. Не мисля, че някой еднолично може да предопредели какво ще е бъдещето ни на планетата. Затова говоря за адаптация, инструментът ни е ИИ, въпросът е дали можем добре да го прилагаме. Не вярвам, че някой ръководи пазара, по-скоро има такива, които оказват съпротива, тъй като не обичат промените. ИИ е инструмент в развитие. Това е виртуален човек с достъп до много знания, който прави всичко много по-бързо от нас и ни помага и ние да сме по-бързи и по-ефективни. Затова е важно хората е да се научат добре
да формулират условието на задачата.
От дълбочината на формулировката зависи качеството на отговора.
В близко бъдеще ще наблюдаваме еволюция на естествения подбор. Компаниите, които се фокусират върху своите задачи, ефективността си и ценностите си, ще бъдат възнаградени с развитие. Всяка организация ще има ценностна система и тя ще се адаптира към технологичното развитие. Иначе ще сме все същите хора – едни ще са работливи, други – мързеливи, ще има много успешни, някои ще са без късмет. Мисията е това, което крепи човека, компанията, екипите. Тя ни държи здраво стъпили на земята, позволява ни да поемем въздух и да осъзнаем
на кое ниво на нашата мисия сме:
Първото ниво в мисията на компанията е да предоставяме услуги на клиентите. Следващото ниво е развитието на икономиката, после идва развитието на пазара, обучението на хората, вдъхновяването им да се развиват и да следват добрите практики и добрия подход към работата. Част от ценностната система е това да се споделя с партньори, колеги, студенти, на които преподаваме. Така ще покажем какво може да се прави дори и в България.
Ефективността е важна и където бизнесът позволява цифровизация, тя трябва да се приложи. Монотонната работа, изпълнявана от хора, трябва да се възложи на машините, в това число и ИИ. Тези служители ще бъдат преквалифицирани и ще поемат нови роли. Хората може да питат ИИ, когато искат да вземат най-добри решения за бизнеса, за града, за държавата, за всичко. ИИ може да е добър консултант и помощник, но не и заместител. В личния живот ИИ също може да ни е полезен – когато плануваме пътувания, почивки, ремонти, обучения.
Виждам бъдещето като демократичен свят, в който всеки има възможност да следва своите ценности и да ги развива. Мегаполисите стават все по-големи и „по-умни,“ затова една част от хората ще започнат да предпочитат селата, близостта до природата.