САЩ охлади петролния пазар с резервите си
Джо Байдън обмисля освобождаването на голяма част от стратегически петролен резерв на САЩ и това потопи цената на петрола

© ECONOMIC.BG / БТА
Цените на петрола паднаха с над 5 долара за барел в началото на търговската сесия, след като вчера администрацията на Джо Байдън обяви, че обмисля освобождаване на до 180 млн. барела от своя стратегически петролен резерв, предава Reuters.
Най-голямото освобождаване на резерви от почти 50 години насам понижи цената на суровия сорт Брент с 5.47 долара до 107.98 долара за барел в ранната търговия в четвъртък. Американският лек суров петрол (WTI) спадна с 6.23 долара за барел, достигайки до 101.59 долара. Към 9:45 българско време двата сорта увеличиха загубите си и се търгуват респективно за 107.15 долара и 102.70 долара за барел.
Президентът на САЩ Джо Байдън обяви вчера, че се обсъжда допълнително освобождаване на няколко милиона барела с петрол, които да спомогнат за стабилизирането на цените на пазара. През миналата година цената на „черното злато“ варираше около 60 долара за барел, а тази година се удвои заради затегнатите пазари и проблеми с доставките. Очаква се по-късно днес Байдън да направи обръщение, в което да представи плановете си за действие.
„Ако наистина се окаже, че ще бъдат освободени толкова големи количества петрол, тогава това би било добре за пазарите. Сегашният недостиг до известна степен ще се запълни и лудата волатилност ще спре“, коментира Уорън Патерсън, ръководител на стратегията за суровини в ING.
Съобщението на Байдън идва, след като търговските запаси от петрол в САЩ спаднаха с 3.4 милиона барела през седмицата до 25 март, надминавайки прогнозите за спад от 1 милион барела. В същото време подразбиращото се търсене на бензин и дестилати намаля.
По-бавното търсене дойде, тъй като производството в САЩ нарасна със 100 000 барела на ден до 11.7 милиона барела на ден след стагниране на 11.6 милиона барела на ден от началото на февруари.
Понастоящем резервът на САЩ съдържа 568 милиона барела, което е най-ниското ниво от май 2002 г., според енергийното министерство на САЩ.