България е готова с позицията си по антимонополното дело с „Газпром“
Все още не е ясно дали трите държавни дружества ще излязат с единно становище

Държавните компании "Булгаргаз", "Булгартрансгаз" и Българският енергиен холдинг (БЕХ) са готови със своите становища по предложенията на "Газпром" за поемане на ангажименти, отправени в рамките на антимонополното дело на Европейската комисия срещу "Газпром". От съобщението в сайта на Министерство на енергетиката не става ясно дали трите дружества ще излязат с единно становище.
На 19 април 2017 г. във Варшава, Полша, се проведе V4 Gaz Forum, организиран от страните от Вишеградската четворка с участието на представители на българското Министерство на енергетиката, БЕХ, "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз". На експертно равнище по време на форума бяха анализирани в детайли направените предложения.
Като използват резултатите от проведените дискусии, трите български енергийни компании ще предоставят днес, 21 април 2017 г., в Министерството на енергетиката своите становища по предложенията за поемане на ангажименти от "Газпром". Те ще включват оценки на ефекта от евентуалното приемане от ЕК на ангажиментите, предложени от "Газпром", върху договорите на "Булгаргаз", "Булгартрансгаз" и БЕХ.
Министерството на енергетиката припомня, че обявеният от ЕК срок 4 май 2017 г. е за представяне на коментари от заинтересованите страни по отправените от "Газпром" предложения за поемане на ангажименти, а не за предоговаряне на условия по действащите договори за доставка и пренос на природен газ.
В случай, че предложенията на "Газпром" бъдат приети от ЕК, тогава ще стартира процесът на двустранни преговори между всяка от компаниите и "Газпром" по търговските условия.
На 13 март 2017 г. ЕК прикани всички заинтересовани страни да предоставят в срок от 7 седмици становища относно представените от "Газпром" ангажименти в отговор на опасенията на Комисията, свързани с конкуренцията на газовите пазари в Централна и Източна Европа. Антимонополното дело на ЕК е свързано с газовите пазари в осем държави - България, Чешката република, Естония, Латвия, Литва, Полша, Унгария и Словакия.
Антимонополното разследваме на ЕК срещу „Газпром“ започна през септември 2011 г., а резултатите от него обявени на 13 март 2017 г. Сега България има ключова възможност да предоговори цените на газа от руския гигант към по-ниски.