Оборотният капитал на българските фирми се блокира за все по-дълго
Затрудненията за малките и средни предприятия ще се задълбочат заради затягането на режима за отпускане на банкови кредити в Европа

Управителят на Euler Hermes за България Камелия Попова
Оборотният капитал на компаниите в България се блокира за все по-дълго време, което ги затруднява да правят нови инвестиции и да стъпват на нови пазари. Срокът за блокирането на оборотния капитал се определя от наличните средства на компаниите, вземанията от клиентите им и задълженията, които те имат към своите доставчици.
За България средният период за блокиране на оборотните средства на големите компании през 2018 г. е 93 дни, сочат данните на компанията за застраховане на търговски кредити Euler Hermes. С този срок страната ни се нарежда на 34-то място сред 36 изследвани държави.
Тъй като през 2017 г. срокът за събиране на задълженията е бил 90 дни, това на практика означава, че или финансовите запаси на компаниите се свиват, или събиранията от клиентите им се забавят, или задълженията към доставчиците им нарастват.
Показателят за България е значително над средното в световен мащаб (70 дни). С по-лошо управление на оборотния капитал са само Китай и Саудитска Арабия. Секторите с най-дълъг среден период за един оборот на оборотния капитал у нас пък са "Стоки за бита" (170 дни), Автомобили (164 дни) и Метали (134 дни).
Изследването на Euler Hermes показва негативна тенденция на глобално ниво, като отчетените средни глобални нива от 70 дни са най-лошите от 2012 г. насам. Калкулирано в стойност това показва, че през предходната година бизнесът в световен мащаб е отделил 12% повече, или 820 млрд. щ.д. за оборотни средства вместо да ги насочи към инвестиции, модернизация, развитие на нови продукти, географска експанзия или покриване на дългове.
Очакването на експертите от компанията за кредитно застраховане е през тази година компаниите на глобално ниво да вземат мерки за оптимизиране на паричния поток и да повишат финансовата си дисциплина с търсене на възможности за намаляване на сроковете за получаване на вземанията и преразглеждане на материалните запаси. Това е свързано със забавянето на икономическия ръст в световен мащаб и засилване на усещането за икономическа несигурност. Така прогнозата на анализаторите е в края на текущата година нуждата от оборотен капитал на глобално ниво да се намали на 68 дни средно.
„Намаляването на сроковете, в които компаниите получават дължимите към тях плащания, е основен механизъм за оптимизиране на паричния поток. То е необходимо не само, за да се обезпечи развитието на бизнеса, но и неговата стабилност”, коментира управителят на Euler Hermes за България Камелия Попова. „Застраховките на търговските кредити е ключов инструмент в тази посока, на който разчитат милиони компании по света”, допълва тя.
Оптимизирането на паричния поток е още по-сериозен проблем за малките и средни предприятия, както у нас, така и в световен мащаб. При тях дните на времетраене на един оборот на оборотния капитал е с около месец по-висока в сравнение с големите компании. В допълнение експертите от Euler Hermes индикират още едно очаквано затруднение - отпускането на банкови кредити за малкия и среден бизнес в Европа се очаква да стане по-трудно заради допълнителни регулации, които навлизат заедно с директивите Базел III и Базел IV. Според анализите това ще доведе до съществена промяна на Стария континент, където банковите кредити формират около 70% от външното финансиране за малките и средни предприятия. За сравнение в САЩ този дял е значително по-нисък – около 40%.
Най-осезаемо се очаква да се усети „затягането” при отпускане на по-малки кредити – до 1.5 млн. евро. Това засяга най-вече бизнеса в държави като Испания и Италия. Съответно като допълнителен ефект кредитите за малкия и среден бизнес ще поскъпнат съществено. В резултат на променените условия, компаниите ще търсят алтернативно финансиране директни заеми от частни инвеститори, които се очаква да се превърнат в ключов фактор за икономическото развитие. Според прогнозите на експертите различни фондове ще осигурят общо 65 млрд. евро годишно за подкрепа на малките и средни предприятия в Еврозоната.
„В контекста на завишени изисквания към малкия и средния бизнес в процеса на получаване на финансиране, наличието на застраховка на търговските кредити става ключово предимство. От една страна това осигурява спокойствие на компаниите да оперират в по-напрегната и динамична среда. От друга – дава допълнителна гаранция на различните източници на финансиране в процеса на преглед на кандидатите за кредит”, обяснява Попова и припомня, че при по-малките компании дори забава или неплащане на задължение по една единствена сделка може да предизвика фалит.
В България Euler Hermes отчита троен ръст на запитванията за застраховки на кредитния риск за 2018 година спрямо предходната. За година компанията е увеличила с 20% общата стойност на обезпеченията, които осигурява на българския пазар, като тя вече надхвърля 1.2 млрд. евро.