Банка ДСК очаква още по-висок растеж на заплатите в България тази година
По горещата тема с еврозоната банката очаква България да приеме еврото от 1 януари 2026 г.

© ECONOMIC.BG / БТА
Една от трите най-големи банки в България – ДСК – очаква ръстът на заплатите в страната да се ускори през 2025 г. Главният икономист на финансовата институция Петър Атанасов очаква статистиката да отчете 15% ръст на заплатите през 2024 г., а прогнозата за тази година е те да надминат този праг. Ръстът на възнагражденията се ускорява от 2023 г. насам и целият процес е
една спирала“, посочва в своята прогноза Банка ДСК.
Там допълват, че към момента ръстът на заплатите не движи инфлацията, но в дългосрочен план „гарантирано ще натежи върху производствените разходи, а от там и върху крайните потребителски цени“.
Банката очаква с данните за януари, които ще бъдат публикувани през февруари, България да отговори на инфлационния критерий за еврозоната и страната да приеме еврото от 1 януари 2026 г. Темата се превърна във водеща, след като с данните за декември България остана на 0.1 пункт от допустимата зона и новият финансов министър Теменужка Петкова отказа да поиска извънреден конвергентен доклад. Заради поскъпването на тока от 1 януари и повишаването на някои ДДС ставки пък икономисти и финансисти се разделиха в очакванията си за покриването на критерия следващия месец.
Вследствие на това банката очаква доходите да продължат да се увеличават с цел конвергенция с тези в еврозоната.
Все пак банката изтъква, че „инфлацията и стабилността на държавните финанси все още представляват пречка пред еврото“. Тя прогнозира, че темпът на нарастване при цените на дребно ще се задържи 2 – 3% до 2027 г.
Финансовата институция допълва, че частното потребление продължава да се представя „силно“, докато приносът на публичните финанси към брутния вътрешен продукт (БВП) е с „относително неутрален принос“. Разходите за модернизацията на българската армия, като втората поръчка за изтребителите F-16, обаче може да подкрепи икономическия растеж.
По-бавното възстановяване на основните търговски партньори на България, като Германия, Китай и Турция, може да подкопае очакванията на икономистите на банката за ръст на нетния износ, а оттам и за по-слаб от очакваното ръст на икономиката.