Банковият пазар в числа и графики
През 2024 г. само ипотечното кредитиране надхвърли 25 млрд. лв.

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Текстът е включен в дигиталното издание „Банковите лидери“, което е част от по-големия проект на Economic.bg – RATE. В него представяме лидерите в различни сектори на икономиката, анализираме динамиките в съответните индустрии и представяме тенденциите на пазара – research, analysis, trends by Economic.bg.
2024-та година бе сред най-успешните за банките в България. Те натрупаха рекордна печалба, възлизаща на 3.7 млрд. лв., а общите им активи доближиха 200 млрд. лв. – почти колкото размера на цялата икономика на държавата.
Миналата година се характеризира с укорено кредитиране, което резултира в натрупан нетен лихвен доход, надхвърлящ 5.5 млрд. лв. – 15% ръст на годишна база. За него допринасят както ипотечното кредитиране, чийто годишен ръст от близо 30% е най-високият от 2008 г. насам, така и потребителското, отчасти стимулирано от жилищния бум. Фирмените заеми също растат, макар и не с това темпо, както при домакинствата.
Секторът продължава да е свръхликвиден, а конкуренцията между банките се изразява не толкова в привличането на депозити, колкото в кредитирането, което се вижда и от промоционалните кампании на банките.
За 2024 г. най-осезаемо расте техният ипотечен кредитен портфейл – с приблизително 5.8 млрд. лв., като основно той се разпределя между четирите най-големи банки в България. При първите две в класацията по активи – ОББ и Банка ДСК – нарастването е с над 28%. Но Банка ДСК остава лидер с най-голям ипотечен кредитен портфейл от приблизително 7 млрд. лв. По-висок процентен ръст има единствено при ПроКредит Банк, Инвестбанк и Общинска банка, но там базата е несравнимо по-ниска и номинално увеличението не е толкова съществено.
Ускореното ипотечно кредитиране миналата година направи този сегмент още по-важен за банките в България – той вече представлява близо една четвърт от целия им кредитен портфейл. За увеличението му основно влияние оказват по-скъпите имоти, които от своя страна водят и до по-големи като стойност ипотечни заеми.
По данни на Банка ДСК средният ипотечен заем достига 195 хил. лв. за страната и 240 хил. лв. за София. На практика, по данни на източници от пазара, ипотечните кредити през миналата година като брой растат със 7 – 8%.
Приблизително банките удовлетворяват около половината от исканията за кредит, като ограниченията, които Българска народна банка (БНБ) въведе за последното тримесечие на годината, повлияха единствено на домакинствата с по-ниски доходи, казват експерти.
Очакванията на БНБ са ипотечното кредитиране да забави сериозно растежа си през 2025 г., в резултат на успокояването на цените на жилищата, но все пак ще остане двуцифрен.
А лидерите в сегмента не очакват драстична промяна на лихвите по ипотечните заеми тази година, които са близо до рекордно дъно около 2.5%.
Стимулирани отчасти от ипотечното кредитиране през 2024 г., потребителските заеми нараснаха с 15%. Изявен лидер тук е Банка ДСК с близо 7.5 млрд. лв. портфейл. Традиционно силната в сегмента е Пощенска банка, която затвърждава второто си място с 4 млрд. лв. портфейл. ОББ е трета, а tbi bank – четвърта.
Именно от потребителски заеми банките генерират и най-големи лихвени приходи – първите четири финансови институции, които са лидери в сегмента, натрупаха близо 1.4 млрд. лв.
Лидер при корпоративното кредитиране е УниКредит Булбанк с малка преднина спрямо ОББ. Бизнес портфейлите и на двете вече надхвърлят 10 млрд. лв., като сред лидерите ОББ прави и най-висок годишен ръст (13%). Другата активна банка сред бизнеса е Пощенска, която почти настига ДСК с обеми около 6.5 – 6.7 млрд. лв.
ПИБ е на пето място, а ПроКредит Банк, специализирана в кредитирането на малкия и среден бизнес с акцент върху устойчивостта, записва и един от най-големите годишни ръстове в сегмента и е шеста с портфейл от над 3 млрд. лв. При по-малък стойностен обем внушителен ръст от над 30% прави и традиционно силната в бизнес сегмента Инвестбанк.
Растежът при корпоративното кредитиране обаче изостава значително спрямо това за домакинствата, като неговият дял в цялата банкова система намалява през последните години до малко над 50%.
Депозитите, от своя страна, продължиха да нарастват въпреки нулевите лихви при големите банки и достигат 163 млрд. лв. По-малките финансови институции обаче разчупиха ситуацията и започнаха да предлагат малко по високи лихви по спестяванията на домакинствата – около 2 – 3%, които обаче отново не покриват инфлацията. И въпреки това спестяванията в банките растат – номинално най-вече в най-големите банки.
Изявен лидер е Банка ДСК, а съществен ръст има и при Пощенска банка. Сред топ 10 е и tbi bank, която стана седмата банка с най-много спестявания. В рамките на миналата година тя привлече с 22% повече депозити до общо 2.5 млрд. лв.
Вложенията на бизнеса кореспондират с кредитирането и числата показват, че фирмите държат парите си именно в банките, които го кредитират.